Lepší už to nebude (1997)

Lepší už to nebude, ale ten film zraje a je lepší a lepší! 100%

Jim a Andy: Život po životě (2017)

VYNIKAJÍCÍ dokument, mohl bych na to koukat tři hodiny, Carrey je mimořádně vědomý člověk, ošlehaný depresemi, avšak na dobré cestě.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Jestli tady letos chyběli nějací kvalitní poloCoeni, tak McDonagh to zastal velmi dobře. Billboardy stojí na scénáři, vyzrálém psaní, které je svěží, drsné, ale nikdy nesklouzne k prvoplánovosti. Stojí to i na výkonu McDormand, která by měla vrátit Oscara za Fargo a získat ho znovu, tentokrát zcela oprávněně. Líbil se mi vývoj postavy Sama Rockwella a celková nejednoznačnost, kdo je v tom filmu tedy ten správný. Oscar za scénář v kapse.

Tohle jsme my (2016) (seriál)

Všichni jsou tu emoční Einsteini, ale já tuhle dobře zahranou vztahovku mám rád a druhá série nepolevuje.

Rick a Morty - The Ricklantis Mixup (2017) (epizoda)

Scenáristické křišťálové sklo a parádní exhibice toho, jak emočně zaujmout na poli kreslených 22 minut. Jedna z nejlepších epizod!

Logan: Wolverine (2017)

Čím byl Temný rytíř pro Batmany, tím bude Logan pro X-meny. Něco, co se bude v budoucnu těžko překonávat. Mangold využil "poslední výstřel" bravurně. Nekompromisní, temné, pesimistické, osvěžující :-) Mohl by to klidně být film roku.

Pustina (2016) (seriál)

Český mazec, který nemá obdoby! Přesně ta věc, která může restartovat chuť po české tvorbě. Tvůrci měli volné ruce a HBO júrop v zádech. Super!

La La Land (2016)

Fialová a růžová. Tak nějak si nemohu vzpomenout, kdy naposled mě v kině rozbil film (a mockrát to nebylo, napočítal bych na prstech jedné ruky). Jsem hrozně moc rád, že ještě někdo dokáže fouknout svěží vítr, byť prostřednictvím naprosto banálního příběhu, který je ale podpořen takovým zápalem a takovou láskou k hudbě a filmu... Whiplash byl pro mě zjevením, La la land jen potvrzuje, že tenhle Damien Chazelle to má sakra v sobě a už teď je pro mě velikánem. Justin Hurwitz má na tom všem lví podíl, protože ta hudba je geniální a může s přehledem zápasit s těmi nejklasičtějšími muzikály. Je to sice komornější, než třeba West side story nebo Chicago, ani to není tak živelné jako Moulin Rouge, nemá to top choreografické prvky, jako třeba Zpívání v dešti, ani tu dospělost/zkušenost ala All that jazz. Ale má to ohromnou duši, která by mě utáhla i na vařený nudli. A duše dnešnímu "strojovému" Hollywoodu chybí. Damien Chazelle si splnil sen, a to je z toho hrozně moc znát. Bez konkurence, film roku! 100%

Horace and Pete (2016) (seriál)

O Louisovi jsem doteď nic moc neslyšel, ale mohu konstatovat, že jeho umění dialogu je řekl bych na takové úrovni, jako třeba to Tarantinovo. Někoho rovnou odradí ta přemíra kecání, ale ten, kdo to poctivě projede, musí uznat, že jde o něco neobvyklého. Dlouho jsem neviděl něco tak autentického (herci občas i zapomenou text, ale znovu se nahodí, viz třetí díl, desetiminutový monolog točen na jeden záběr). Ta autenticita vs divadelnost připomíná takového odlehčenějšího/přístupnějšího Triera. Je z toho velmi cítit, že je to pro tvůrce srdcovka. Louis se kvůli seriálu zadlužil, ale sám říkal, že to stálo za to. Před dvaceti lety by to nejspíš propadlo, ale dnes přichází doba, kdy se musí zase trochu zvolnit (po všech těch Hrách o trůny atp.). Možná i proto mi Horace and Pete přijdou tak strašně osvěžující. Paráda! (PS. Škoda, že závěrečný díl už tak stoprocentní není...)

Pozůstalí (2014) (seriál)

Jeden z nejlépe udělaných seriálů (a to po všech stránkách), které jsem kdy viděl... A to to z počátku vůbec tak nevypadalo. Svěží, nepředvídatelné, hluboké, emotivní, výborně zahrané, Max Richter... Pecka.