• Pohádka

Zlatí úhoři (1979) (TV film)

Tento film patří do pokladnice české kinematografie. Nádherně ztvárněný vztah hlavního hrdiny k přírodě, na jejímž pozadí se ale začne odehrávat drama začátku války. Poetický a zároveň dramatický film s citlivým zpracováním osobnostních charakterů a dějových zvratů. Člověk se skoro bojí přečíst si předlohu Oty Pavla, že nebude tak dojemná a hezká... :-)

Sex ve městě (1998) (seriál)

Doba je, jaká je a tenhle seriál to vtipně odráží, i když si člověk chce někdy zaklepat na čelo, co to proboha ty hrdinky, čtyři Newyorčanky, kterým táhne na čtyřicet, řeší za nesmysly a že to odpovídá spíše pubertálnímu věku. Ale řekla bych, že každá žena se v některé z hrdinek občas vidí, i když typově jsou ty charaktery samozřejmě přehnané. Každopádně je to dobrá oddechovka, u které se člověk pobaví, občas od srdce zasměje a může se taky zamyslet nad sebou a svými vztahy, nebo taky nad tím, kam vlastně směřuje dnešní společnost plná singles s problémy navázat vztah, dávající přednost kariéře, pěstování nereálného kultu krásy, módě atd. Zároveň jsou ale hlavní hrdinky tak lidské ve své otevřenosti, že je člověk musí mít rád, ač jsou sebevíc praštěné :-)

Sněžný drak (2013) (TV film)

Nedomyšlená pohádka bez jakéhokoliv poselství. Vidíme jen spoustu dějových zvratů, které ani příliš nedávají smysl, člověk marně hledá nějaké poučení. Místo toho sledujeme efekty s létajícím drakem, které dle mého české pohádce obecně nesluší a ani tato pohádka mě nepřesvědčila o opaku. Celkový dojem – ubohý pokus o pohádku.

O svatební krajce (2003) (TV film)

Jedna z mála hezkých novodobých pohádek, která v sobě má poetiku i poučení. Metafora „osudu", který se Svatavě zdánlivě lepí na paty, ale ve skutečnosti jí jen oplácí v trochu jiné formě škodolibosti, které sama prováděla druhým, je na moderní pohádku dobře promyšlená, stejně jako zvrat, kterým se Svatava tohoto „osudu" zbaví – uvědomí si, co zbůsobovala, své skutky se rozhodne odčinit a můžeme sledovat, jak její postava vnitřně dospěje. Podobně král dozraje k tomu, že jeho podmínka pro nastávající manželku je příliš náročná. Opravdu hezky udělaná pohádka, na kterou se s chutí podívám každé Vánoce, což rozhodně o mnoha novodobých pohádkách říct nemůžu.

Dovolená v Protektorátu (2015) (pořad)

Pokus o historickou reality show, který podle mě stojí za zhlédnutí pro ty, kteří by se rádi dozvěděli o válečné době více z perspektivy prožitků obyčejného vesnického člověka. Samozřejmě není možné, aby to bylo úplně reálné, takže například vidíme v rodině bydlící na samotě v Beskydech pobíhat pokojového městského psíka, kterého si asi chtěli vzít s sebou, nebo si můžeme všimnout odrůstajícího přelivu paní domácí. Ale jako pokus umožnit člověku nahlédnout do starostí běžné rodiny té doby a toho, jak je příchod války ovlivňoval, jaké zažívali strachy, starosti, ale i třeba aspoň trochu obyčejných radostí, to oceňuji. Zajímavé jsou také dojmy nejstarších členů rodiny, kteří tu dobu zažili jako děti a asi i proto reagují na některé věci jinak než mladí protagonisté. Je jasné, že některé scény, jako například ta, kdy má rodina schovat parašutistu, prostě nemohou působit tak vyhroceně, jako by to bylo ve skutečnosti, protože všichni ví, že za pár týdnů budou doma ve 21. století a nic se jim nemůže stát. Ale i tak si člověk může udělat trochu obrázek a dostat se do té doby nejen pomocí toho, co ví z dějepisu, ale i prožitkově a pocitově. Podle mě se jedná o zdařilý pokus o dokreslení toho, co víme o 2. světové válce