King Kong (1933)

Nepřekonané, megalomanské, děsivé, dojemné, úžasné.

Sunshine (2007)

Možná je to jen můj laický názor, ale tato trikově bombastická a přitom depresivní a ke konci i poměrně nápaditá sci-fi patří mezi horních 15 filmů roku 2007. Sled originálních druhů úmrtí možných ve vesmíru byl opravdu parádní, konstrukce příběhu mi asi od půlky začala připomínat originální Perníkovou chaloupku bratří Grimmů. Tak jako rodiče, kteří sami umírali hlady, museli své děti zahubit v lese, muselo se i na palubě losovat o tom, kdo zemře, aby ostatní mohli žít. Včetně zlé ježibaby alias zmagořilého a opravdu nechutného kapitána Ikara 1. Hezký, Boyle!

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Proti této bondovce nelze mít námitek jiných, než těch na adresu hlavního představitele, který sráží hvězdičku dolů. Jenom jednu, protože víc by už bylo nefér ke scénáristům, režisérovi a skvělému Tellymu Savalasovi, budiž mu řecká hlína lehká. Australan jako 007 zážitek z filmu nemilosrdně ničí svým bezpohlavním herectvím, stále stejně debilním, nezúčastněným výrazem, což ještě podbarvuje jeho účes a kostým s hedvábným bryndáčkem.

Batman se vrací (1992)

Druhý batmanovský film vyniká především nečernobílým zpracováním padouchů. Catwoman je veskrze ani ne tak záporná, jako spíše lehce psychicky narušená žena, s geniálním de Vitem zobrazujícím Tučňáka jako frustrovaného mrzáka stíhaného osudem skoro až soucítíte a tak je jedinou zápornou postavou Walken jakožto chladný a vypočítavý kapitalista. Vše s nádhernou a ponurou goticko-barokní atmosférou.

V nemocnici (1932)

Jedna z raných grotesek Laurela a Hardyho, která se prostě vyvedla stejně jako valná většina ostatních a víc k tomu není co říci.

Amadeus (1984)

Stephen King říká, že umění spisovatele je ve schopnosti škrtat. Já myslím, že tomu tak je i u filmařů a proto byla kratší verze filmu působivá a okouzlující, ale ta druhá, jejímž cílem byla především komerce, už stála za psí štěk.

Zlá minuta (2005) (TV film)

Nechci hanit klasika české seriálové detektivky Dušana Kleina, ale mým osobním názorem je, že se Zlá minuta povedla více než Muž a stín už proto, že opouští klasické retro kudrlinky a nostalgické in, ex i fox teriéry a zaměřuje se více na detektivní zápletku. A atmosféra tu je, ne že ne.

Četnické humoresky (2001) (seriál)

Viděl jsem Humoresky až nyní, když byly vysílány díly první a druhé série, na něž navázala okamžitě série třetí, což považuji za jistou výhodu. Seriál není třeba zvláště pitvat, jen dodávám, že epizody Antonína Moskalyka možná byly o něco působivější a snad i řemeslně zdařilejší, ale Pavlína Moskalyková dokázala rukopis otce velmi zručně napodobit a dotáhnout dílo do konce s mírným poklesem kvality, který by ale možná neinformovaný divák ani nezaznamenal. Hodnocení 30,40%, které tu někde padlo, patří Ordinaci v Růžové zahradě, a ne Četnickým humoreskám!

M*A*S*H (1972) (seriál)

Tento seriál proslavil mnoho herců a hlavně proslavil Korejskou válku. V české verzi díky bohu bez přídavného smíchu. Seriál, který baví dlouhé generace a v mnohém inspiroval jiné a neméně slavné seriály, natočené dlouho po něm. Model neoblíbeného a byrokratického prudiče, Franka Burnse, najdeme i u Rimmera z Červeného trpaslíka a jistá podobnost by se našla třeba i mezi Hawkey Piercem a dr. Housem. A po scéně, v níž Radar oznámí sestřelení Henryho letadla nad mořem, jsem hleděl dvě minuty rozostřeným zrakem do země, nevěříc tomu, že tohle si nějaký bezcitný scénárista dovolil napsat.