Tenet (2020) odpad!

K mým nejnenáviděnějším předmětům na základní a střední škole bezkonkurenčně patřily fyzika a matematika, občas chemie. Takže i kdyby Woody Allen nebo David Lynch natočili film, u nějž budu potřebovat nějaké základní znalosti fyziky a přemýšlet o časoprostoru, tak mě unudí ke zbláznění. Tenet mi vůbec nesedl ani do nálady ani do rozpoložení a unudil mě tak, že považuji jeho stopáž za nejvíce ztracený čas u filmu za rok 2021. A když už mě nebavil děj, kéž by aspoň dvě hlavní postavy byly obsazeny někým jiným, klidně třeba Denzelem a Zendayou. Kenneth Branagh se jeví jako jediné pozitivum tohoto filmu. Pryč s ním a nic od Nolana nechci tři roky vidět. Samozřejmě ale na něj díky předchozím snímkům nezanevřu navždy.

Bedways (2010) odpad!

Další z řady nepovedených alternativních/experimentálních/rádoby uměleckých snímků. Kdyby se v tom filmu nudně nekecalo a pořádně šukalo, tak by z toho mohl být celkem dobrý počin. Místo toho vznikla nesmyslná slátanina, kdy se těšíte na to, jak si to dvě celkem hezké sexy holky rozdají s hlavním hrdinou, ale dostanete pouze pseudofilozofickou žvanírnu o ničem. Když se nad tím zamyslím, tak nejlepší je na celém filmu obal, ale nemohu si vybavit, že by se ta scéna ve filmu vůbec objevila. Pokud se chcete na tento film podívat, pusťte si raději porno...

matka! (2017) odpad!

Byl jsem na netradiční horor hodně zvědavý, když jej předcházela taková rozporuplná pověst a zavinil rozpad partnerského vztahu mezi režisérem a hlavní herečkou. První půlhodina ve mně udržovala nejasné napětí a předtuchu něčeho děsivého a oplývala poměrně slušnou atmosférou. V druhé polovině filmu děj zamířil do totálních bažin a závěr se mi vysloveně zhnusil. Myslím, že každý zvláště čerstvý otec či matka závěrem musí být zhnuseni. Nemám nic proti jakýmkoli filmovým prostředkům ,sebevíce šokujícím či kontroverzním, ale zde mám vážné pochybnosti o trapné účelovosti.

Manžel na hodinu (2016) odpad!

Po velmi dobré jedničce přišel hotový děs a propadák, kouzlo prvního dílu spočívajícího v originálním způsobu výdělku se rozplynulo úplně v páru. Aby mohla vzniknout kvalitní a vtipná komedie, bylo potřeba zatraceně dobrý nápad a námět, z něhož by vznikl výborný scénář. Jenže tady autor vsadil na úspěch jedničky včetně hereckého obsazení, které ale nemá co hrát, když v scénáři panuje chaos a nuda. Stále chovám naději, když si pouštím české a slovenské filmy posledních dvou let, že objevím aspoň průměr, ale nacházím čím dál horší podprůměr :-(

Cuky Luky Film (2017) odpad!

Zcela jistě bude mít obrovský potenciál film, který si vezme na paškál současný svět sociálních sítí, umělé a prázdné krásy, (pseudo)celebrit a povrchních vztahů. Ale bude třeba takový film pojmout naprosto odlišným způsobem, než čemu jsme vystaveni v Cuky Luky Filmu. U některých scén a vykreslení některých postav jsem se chytal za hlavu, zda to je vůbec možné. Za celou stopáž jsem se pousmál asi třikrát. Z Lukáše Latináka udělat slovenský sexsymbol je hodné opravdu asi jen parodie. A minirole slavných raději ani nekomentuji.

Filmshot (2005) (pořad) odpad!

Ani nevím, jestli tento příšerný pořad stojí vůbec za ztrátu slova. Doufám, že moderátorská dvojice to své pitvoření a trapné vystupování nevymýšlí sama, jinak bych je musel politovat. Anebo pak nerozumím divákům Óčka, jestli jsou spokojeni a takový způsob moderování dnes letí. Zlaté devadesátky a dvojice Holý-Kohout.

Smrt čeká všude (2008) odpad!

Viděno během Challenge Tour - Filmový lov: Úkol číslo 3 - Film, který režíruje žena. Jestli měli američtí akademici nepotlačitelnou blahosklonnou náladu taky jednou za sto let ocenit ženu-režisérku, tak bych osobně věděl o jiných adeptkách, než je bývalka Jamese Camerona. Ačkoli jsem se drtivou většinu stopáže ukrutně nudil, říkal jsem si, že to není tak příšerná propagandistická sračka jako Americký snajpr, a že dám aspoň jednu hvězdičku. Jedna určitá scéna mě ale zase tolik vytočila, že nemohu jinak, než hodnotit odpadem. Už mi zbývá jen Zero Dark Thirty, abych se jednou provždy zařekl, že se na americké válečné hlouposti nikdy dívat nebudu.

Železná srdce (2014) odpad!

Ach jo, proč já blbec se pořád sebetrýzním hloupými americkými válečnými pohádkami o jediných hrdinech na zeměkouli, kteří bojovali a bojují pod americkou vlajkou? Je to moje chyba, nemám si nač stěžovat a asi se v podstatě nebudu rozepisovat jako u Amerického snipera, protože tady místo Arabů běhají Němci, kteří jsou vykreslení buď zoufalí, zbabělí, hloupí anebo zákeřní, zatímco osazenstvo hlavního, téměř nezničitelného tanku by si nezadalo s partou kdejakých grázlů na špinavé americké ulici. Brad Pitt s komicky aktuálním účesem jako by zapomněl, že natáčí už jiný film než Bastardy a vlastně moc nechápu, jestli mu za to stojí hrát načesaného kokota, který zabíjí od Afriky po Německo. Jediným světlým bodem celého filmu je pro mě Logan Lerman, jehož postava mi devadesát minut byla více než blízká a jenž mi jako herec je sympatický v podstatě v jakékoli roli. Kriticky uznávám, že scéna tři tanky proti jednomu byla efektní a povedená. Abych si ušetřil odpady, měl bych se asi vážně přestat dívat na oslavné a hrdinské americké vymývárny mozků.

Americký sniper (2014) odpad!

Odporná propagandistická sračka. Troufnu si tvrdit, že spolužáci ze základní školy, kterým se nepodařilo vychodit ani devět tříd, by poznali, že je to naprosto jednostranně pojaté. Doufám, že si Clint Eastwood sednul s McCainem a dalšími praštěnými republikány, objali se kolem ramen, chytali se za srdce a vzdychali, jací jsou Američani největší hrdinové, borci, legendy, kteří to se světem myslí dobře a šíří demokracii. Pro mě teda rozhodně není hrdina někdo, kdo zabil sto šedesát lidí, ať už za jakýchkoli okolností. Pro mě jsou hrdinové Lékaři bez hranic, lidé, kteří se snaží hrůzy války nějak korigovat nebo odstranit, ne ti, kteří je vytvářejí. Takový klišovitý hnůj, kde si v rádoby vypjatých scénách můžete vypnout zvuk a dabovat věty jednotlivých postav, nestojí vůbec za vidění, natož, aby měl sbírat nějaká ocenění. Americký sniper je fakt ještě horší než velenudný Foxcatcher. Já čím dál víc ztrácím motivaci se na ty na Oscara nominované filmy dívat, protože to je jeden průser vedle druhého, čestný prapor zatím drží jistojistě jen Grandhotel Budapešť a Kód enigmy.

Tichý Tarzan (2014) (divadelní záznam) odpad!

Miluju divadlo, navštěvuji divadlo poměrně často a velmi si vážím všech lidí, kteří vytvoří pro diváky kvalitní divadelní představení. To podotýkám na úvod. Tichý Tarzan se mě osobně velmi dotýká, neboť Miroslava Tichého jsem osobně znal díky tomu, že bydlel vedle mé nejbližší rodiny desítky let. To, co nám Divadlo Husa na provázku předvedlo, je ubohé, trapné a přímo odpudivé. Jihomorované často spílají Pražanům, že o nich točí filmy, nejraději komedie a přitom zkreslují, zobecňují a zesměšňují. Co si potom musí Jihomoravané, resp. Kyjovjané myslet o divadelním představení, které nastudovalo brněnské (sic!) divadlo??!! Anno Petrželková a Simono Petrů, víte vůbec, kde Kyjov leží? Poctily jste jej svojí návštěvou aspoň na hodinu? Asi budete překvapeny, ale neleží u Vyškova, Olomouce ani na Horňácku! Leží v okrese Hodonín a rozhodně se tam nemluví tak idiotským dialektem, jejž jste ve hře použily. A pokud si troufáte na využití německého jazyka ve hře, bylo by vhodné se naučit základy německé gramatiky - vím, je to zvláštní, ale třeba verstehen se pojí se čtvrtým pádem. Němčina má totiž čtyři pády. A pan Tichý mluvil německy opravdu velmi slušně, na to vemte jed. Jako divadelnímu fanouškovi je mi smutno z toho, jak takový průser může sbírat pozitivní ohlasy a vysoká hodnocení. Jediné, co jsem ochoten připustit, je alespoň trochu slušný výkon Ivany Hloužkové a hudební podkres. Obsazení Miroslava Tichého herečkou je odvážná a zajímavá volba. Jen je škoda, že si mohla energii a úsilí ušetřit pro jiné role. Třeba by vedle Radoka dostala i Thálii. Až zavítám do Brna a budu chtít do divadla, bezpečně vím, kterému divadlu se vyhnout. Hanba!