Dheepan (2015)

Filmová výzva 2018 - Francie. Tak jsem se dopracoval do finále své letošní první výzvy a jako poslední nemohl být žádný jiný stát než pro mě filmově kouzelná a nepřekonatelná Francie. Tentokrát jsem ale v těžké konkurenci nezvolil ten nejsprávnější snímek, přestože bodoval v Cannes. Dheepan je dozajista výtečný film, pod nímž je podepsán zkušený režisér, nicméně není to u mě na pět hvězd. V dnešní rozjitřené době by mnozí radikálněji smýšlející mohli Dheepana označit za film po "sluníčkáře a vítače", pro mě osobně byl především poučením o Srí Lance, o níž toho mnoho nevím. Za největší slabinu považuji scénář, film mi připadá málo dramatický a příběhu chybí správný náboj a jasné směřování. Na druhou stranu jsem celkem rád, jak film skončil. Zmítají mnou takové zvláštní, protichůdné pocity, viděl jsem výborný film, ale jak jsem u Francie namlsaný, čekal jsem asi mnohem více.

Neposlušnost (2017)

Velmi zvláštně natočený snímek, u nějž jsem rád, že jsem si nepřečetl obsah, byť i plakát stačil k tomu, abych si domyslel, kam se bude děj ubírat. Sebastián Lelio se evidentně rád věnuje problematice menšin a jejich ukotvení/neukotvení ve společnosti. V jakékoli ortodoxní komunitě to musí mít menšiny složité, přestože se nacházíme v roce 2018 a některé jednání vůči Ronit či Esti vypadá optikou dnešního liberální společnosti nepochopitelně. Rachel McAdams a Rachel Weisz předvedly nádhernou hereckou souhru a uvěřitelnou zakázanou vášeň. Troufám si tvrdit, že nadchly všechny své mužské fanoušky, kteří by se určitě nezlobili, pokud by si podobné role spolu střihly ještě víckrát.

Tři srdce (2014)

Pěkný francouzský film o síle osudu, jak dokáže zamíchat city dospělých lidí. Takhle to umí natočit jen Francouzi, přestože se domnívám, že umějí také ještě víc přitlačit na pilu a vyždímat ještě více emocí. Tři srdce jsou možná příliš jednoduché a přímočaré, ale pořád pěkné. Kongeniální je scéna, kdy Marc se Sylvií u stolu hrají pouze očima.

V domě (2016)

Pořád jeden a ten samý příběh, jedna a tatáž šablona, ale také se dá pěkně pokazit a diváka unudit, anebo se to po x-té povede a divák se dobře pobaví a vyleká, jako se to stalo v mém případě u Within. Pomalý rozjezd, gradace napětí a finále trochu příliš rychlé, ale i tak výborné.

Zúčtování (2016)

Zvláštní a zajímavý akčně-psychologicko-dramatický thriller s netradiční ústřední postavou, čímž film otevírá samovolně velké téma a s ním další související, aniž by k tomu tvůrci měli jakékoli ambice, o čemž jsem téměř jistě přesvědčen. Já jsem Bena Afflecka měl vždy rád, takže i tahle netradiční role mě potěšila, všichni ostatní jsou rovněž výborní a John Lithgow nezklame nikdy.

Hrdina proti své vůli (1992)

Nebývale dlouho jsem míjel další z výtečných filmů nezapomenutelných devadesátých let. Tradičně přesvědčivý a suverénní Dustin Hoffman, půvabná Geena Davis a sympatický Andy Garcia ve vtipném zamyšlení na téma hrdinství - kdo je správným hrdinou a kdo ne, kdo umí zapůsobit na davy a kdo naopak raději zůstává ve stínu. Hezký filmový zážitek.

Země jahod (2016)

Film, u nějž oceňuji vyváženost - pokrytectví a nabubřelost Švédů a vyčuranost a nevděčnost Poláků. Další variace na zakázanou lásku dobře zahraná a dobře napsaná. Příjemný, nenápadný snímek spíše pro klubového diváka.

Klient (2016)

Filmová výzva 2018 - Írán. Pomalu mířím do finále a už si pouštím medailisty z poslední výzvy. Opět jsem vsadil na režiséra Farhadiho, ale taková pecka jako Rozchod Nadera a Simin se v případě Klienta nekoná. Přesto nemohu říct, že Farhadi nepotvrdil svoji kvalitu. Velmi dobře napsané a zahrané komorní drama s divadelní vložkou a s nebývale strhující závěrečnou třicetiminutovkou. Nyní možná spoiler pro ty, kteří dosud neviděli Katalin Varga - rozuzlení a pointa mi tenhle film okamžitě připomenulo, jelikož divákovi klade podobné otázky ohledně viny, trestu a pomsty.

Volver (2006)

FIlmová výzva 2018 - Španělsko. Prazvláštní snímek, v některých ohledech typicky almodóvarsky, částečně jsem zachytil stopy magického realismu a hlavně na mě dýchal klasický španělský temperament a esprit. V popředí stojí jako vždy ženy, ženy a znovu ženy. A troufnu si tvrdit, že se snad nemůže najít ani jeden jediný heterosexuální divák, který by prohlásil, že Penélope nebyla k nakousnutí od začátku až do konce :-)

Jolene (2008)

Filmová výzva 2018 č.2 - filmové krásky podle uživatelů claudel, Enšpígl a Malarkey, Jessica Chastain. Tuto výzvu jsem začal pěkně zostra, ještě nikdy jsem Jessicu neviděl tolikrát odhalenou a v tolika odvážných scénách. Nenápadný a poměrně neznámý film, hodně smutný, svíralo se mi srdce nad tím, kolik facek Jolene od života dostala. Jessica byla ve své roli vynikající a myslím, že všichni pánové si s chutí střihli vedlejší postavy, které jí zkřížily cestu. Super začátek filmové výzvy č.2.