Zelená míle (1999)

Viděl jsi Zelenou míli? A plakal jsi u ní? Takto nebo nějak podobně výhružně se mě ptávalo docela dost lidí. Jenomže já se k tomuto filmu nějak ne a ne dopracovat. Nakonec ale k projekci došlo, nevím, proč jsem váhal. Koukal jsem na Zelenou míli, čekal až se rozpláču, ale nešlo to. Asi jsem čekal tak strašně moc, že jsem byl malinko zklamán. A to i přesto, že jde bezpochyby o skvělý film. Mrazení v zádech, co jsem měl správně prožít se dostavilo až po přečtení knihy, která je v mých očích o moc lepší. Pořád však jde o skvěle zvládnuté zfilmování literatury, i když ne už tak zdařilé, jako byl Shawshank.

Odborný dohled nad východem Slunce (2014)

Nízkorozpočtový film, kterým se autor umělecky vykoupil z komerčnějšího a umělecky neambiciózního Veni, Vidi, Vici. "Sunshine Supervising" je příjemný, pomalu plynoucí snímek. Specifické a zajímavé atmosféře napomáhá černobílé provedení, stejně jako kvalitní výkony neherců. Netradiční prostředky tu slouží netradičnímu filmovému zážitku. Vždyť i ten Jiří Lábus (jediný profi herec ve filmu) tu hraje poněkud odlišnou roli, než jsme u něho zvyklí.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Co napsat k Shawshanku, aby to nebylo omílání toho samého pořád dokola? Těžko se mi v tom oceánu superlativů (řekněme, že Tichém oceánu) hledá něco, co tu přede mnou ještě nikdo neuvedl. A tak vyzdvihnu třeba to, že jde o skvělý příklad filmové adaptace literatury. Kingova původní povídka je výborná a přirozeně by bez ní nebylo filmu. Darabontova verze se této předlohy drží, ale zároveň ji povyšuje na něco ještě většího a silnějšího. Dodává si svoje a vynechává přesně ty pasáže, co by podle mne filmu uškodily. Tím ovšem zrovna nemyslím fakt, že v knize je Red ryšavý běloch. Doporučuji tedy krom vidění také přečíst, pak tento skvostný film doceníte ještě víc.