Kung-fu mela (2004)

Na tento filmík som narazil úplnou náhodou - v dublinskej čínskej štvrti som zablúdil do jedného obchodíku, kde som pôvodne zháňal nejakú lacnú medzinárodnú volaciu kartu. Keď som však uvidel tie hordy ázijského DVD tovaru, ktoré sa v obchode váľali všade naokolo, rozžiarili sa mi oči (kartu som nakoniec nekúpil...). Kung Fu Hustle mi smiešnou angličtinou odporučil tamojší predavač so slovami "Diz veri veri fan". A mal sakramentskú pravdu. Viem pochopiť, že nie každému režú kung fu paródie, ale ja som sa na tejto konkrétnej rehlil ešte dva dni...

Noční hlídka (2004)

Už po pár sekundách je viac ako jasné, že tento ruský filmík sa na žiadnu podfinancovanú nezávislú kinematografiu hrať nemieni. Kvalitnými počítačovými animáciami, žeriavovými zábermi a makrodetailami to tu len tak hýri; nepochybne aj vďaka finančnej dotácii istej "istantej-kávovej" spoločnosti, ktorej produkty sa vo filme objavia v tých najneočakávanejších situáciách. No a pokiaľ ide o príbeh... Hm, povedzme že aj ruský vampír by bol z neho jeleň. Niežeby bol ktovieako prešpekulovane komplikovaný, ale tých zápletiek je v ňom akosi priveľa. Jedno je ale jasné od začiatku: raz príde do Moskvy Vyvolený a namiesto toho, aby sa pridal na stranu Svetla, nakoniec sa rozhodne pre Temno. Na ten zvyšok medzitým sa síce pekne pozerá, ale to je tak celé. Ak by Hollywood nesídlil v Los Angeles, ale v Moskve, takto nejako by vyzerala jeho pásová produkcia.

Lost Highway (1997)

Ďalšie kultové psycho od majstra Lyncha, pri ktorom sa neoplatí zhasínať svetlá v byte. Na rozdiel od Mullholand Drive nám však pán režisér v tomto prípade nepripravil úplne nerozlúštiteľnú spleť zdanlivo chaotických zápletiek a príbehov. Lost Highway je pri troche snahy relatívne pochopiteľný film. Aj keď nečakajte, že sa vám podarí rozlúštiť úplne všetko, a už vôbec nečakajte, že sa vám to podarí hneď na prvý raz. A ak sa vám to nepodarí vôbec, nad ujom Lynchom netreba lámať palicu. Za tie dve hodiny strachu vám toto veľdielo aj tak stojí.

Mluv s ní (2002)

"Láska môže mať síce mnoho podôb, ale Pedro Almodóvar je len jeden." Ikona španielskej kinematografie vo svojej najlepšej forme.

Zahrada (1995)

Ak by sa kinematografia, podobne ako literatúra, delila na poéziu, prózu a drámu, Šulíkova Záhrada by spadala do prvej kategórie. Keď sa na tento film pozriem z tohto hľadiska, prestane mi vadiť aj ten pomerne nudný dej. Poézia je totiž skôr o pocitoch. Možno, keby sa na Slovensku od revolúcie natočili aj lepšie filmy ako Záhrada, dal by som o hviezdičku menej.

Muž na Měsíci (1999)

Plný počet bodov si tento film zaslúži hlavne vďaka geniálnej predlohe, ktorú pánovi Formanovi zanechal v podobe svojho životného príbehu samotný Andy Kaufman. A tiež obsadenie hlavnej role Jimom Careym chcelo poriadnu dávku odvahy. Chvíľu vám síce bude trvať, kým zabudnete na všetkých tých mentálne jednoduchších hrdinov, ktorých tento Kanaďan stvárnil, ale nakoniec si vás získa. "This is real me. Everything else is a character"

Šifra mistra Leonarda (2006)

Otrocky sfilmovaný bestseller, ktorý sa takmer ani nedal sfilmovať inak. Ak ste predtým čítali knihu, pri pozeraní filmu sa budete nudiť. Ak ste predtým videli film, pri čítaní knihy zaspíte. Jednoducho, dobre odvedené remeslo, kvalitné herecké výkony, veľkolepá kamera. A tiež občas strašná nuda. Ale na 2 hviedičky to ešte stále nie je.

Leon (1994)

Výborný akčák takmer bez chybičky. Dúfam, že nebudem vyzerať ako pedofil, ale už vtedy mi bolo jasné, že z Natalie Portman raz vyrastie poriadna kosť :)))

Gauneři (1992)

Tarantinov prvý celometrážny film, v ktorom sa na rozdiel od svojich scenáristickych a režisérskych kolegov vôbec nehľadal, ale rovno sa našiel. V súlade s jeho neskorším filmovým krédom "aj gangster je len človek". A to ešte o pár rokov natočí Pulp Fiction, hoci Reservoir Dogs mám ešte radšej.

Susedia (2006) (seriál)

Rovnako ako nechápem, ako môže Robertovi Ficovi dôverovať 40 percent Slovákov, takisto nechápem, ako môže mať tento sitkom 40 percentnú sledovanosť. Nechápem. Jednoducho nechápem. Dve hviezdičky mu dávam len preto, že je to asi prvý novodobý slovenský seriál, ktorý sa nestal komerčným prepadákom. Filozofická otázka tohto večera znie: môže byť seriál populista?