Oppenheimer (2023)

„Genialita nezaručí múdrosť.“ Ja som to nepochopil a ak vy tvrdíte, že ste to pochopili a nemáte detailne naštudovanú americkú históriu prvej polovice 20. storočia, klamete a hanbíte sa to priznať. Mne šialená trojhodinová dĺžka nejak extra nevadila. Fakt neviem posúdiť, či je to veľa, málo, alebo sa to mohlo prestrihať na 95 minút a nič hrozné by sa nestalo. Netuším, ozaj. Ale ako jeden z mála užívateľov ČSFD pokojne vyhlásim, že vôbec neviem, o čom to bolo. Pri scénach s tvorením bomby som sa samozrejme chytal. Tvorili bombu. Ale pri „súdno-vypočúvacích“ momentoch som bol úplne mimo a vôbec som netušil, koľká bije. Avšak vďaka hercom, ktorí do toho šli naplno, mi to istým spôsobom nevadilo. Ak ste to vy pochopili, tak ste zjavne expert na americkú históriu. Všetci ostatní máte smolu. Pozeral som na to ako teľa na čerstvo natretý plot. Ale na pekne natretý. Najlepšie boli „ľudské“ a „osobné“ scény, ale toto je Nolan, takže nimi samozrejme logicky šetrí. Nejeden raz sa spolieha na to, že o téme viete toľko ako on. Ak sa mýli, opäť máte smolu („samovražda“ vo vani). Nechápem, čo na tejto komornej dráme stálo 100 miliónov, lebo dobové kostýmy to asi neboli a veľkolepé trikovo-akčné sekvencie tiež nie (žiadne tu nie sú). A ako poznám Cilliana Murphyho, tak honorár preňho tiež nie. Našťastie, akonáhle som chcel hodiť flintu do žita, zjavila sa scéna, postava alebo moment, ktoré ma vytrhli. Emily Blunt je tu skvelá, niektoré scény silné a Einstein ma fakt bavil. Produkcia James Woods, wtf.

Akta X - Láska boží (2000) (epizoda)

V rámci Aktov X nie je síce návrat sériových vrahov ničím výnimočným, ale predsa len k tomu dochádzalo skôr sporadicky. Comebacku sa dočkal nielen diabolský Tooms a naopak nudný Modell, ale taktiež Pfaster so slabosťou pre dlhé ženské vlasy a pohrebné ústavy. Zahral si ho vcelku diabolský Nick Chinlund a treba povedať, že Modell je oproti nemu nula. Ale zas treba dodať aj to, že oproti Toomsovi je nula on. Takže zlatý dobrý stred, ehm? V siedmej sérii Aktov X už bola citeľná nielen únava tvorcov, ale tým pádom i divákov. Tí začínali byť jemne otrávení z istej monotónnosti resp. neprekvapivosti scenárov nových dielov. Takže opäť beštiálny psychopat a sériový úchylný vrah, Scullyová opäť obeťou únosu, tu už sa ozaj končila sranda a začínalo to pripomínať paródiu. Pomaly začal byť problém nájsť epizódu, v ktorej Danu nikto neuniesol. Mne osobne nesedelo ani finálne branie spravodlivosti do vlastných rúk, do sveta Muldera a Scullyovej sa to nehodilo, tak ale OK, raz za čas prečo nie, svet sa nezrúti.

Akta X - Neodolatelné (1995) (epizoda)

Spoiler. Ďalší sériový vrah z viac než nadštandardnej ponuky sériových vrahov Aktov X. Ale do panteónu najslávnejších (Tooms, 2Shy) sa predsa len nedostane a to napriek tomu, že ho (zjavne predsa len už troška zúfalí) tvorcovia obohatili o bizarný vlasovo-cintorínový motív (a napriek tomu, že Nick Chinlund sa fakt snaží a je v rámci možností sľubne mrazivý). Čo som vôbec nepochopil, to je pár sekúnd, počas ktorých sa „mení“. Čo to malo znamenať? Prečo to tu bolo, keď s tým následne scenár prakticky vôbec nepracoval? Na čo to bolo dobré? Čo to malo vlastne znamenať? Celkovo je scenár riadna divočina už preto, že na Scullyovú zaútočil šialený sériový vrah už v prvej sérii (epizóda Hniezdo) a teraz znova a to dokonca len zopár dielov po tom, čo bola unesená najskôr Duane Barrym a následne mimozemšťanmi (?). Tomu poviem smola, Dana. Oceňujem sympatickú vedľajšiu postavu agenta v podaní herca Brucea Weitza. Užívateľa Nikolasa, ktorého názory na Akty X si vo všeobecnosti vážim, by som ale rád upozornil, že „halucinácie“ nemá len Scully, ale i zamestnanec pohrebného ústavu, keď Chinlunda vidí ako siluetu v noci na začiatku časti. Ďalšou pikoškou je, že ako niektoré iné diely so sériovými vrahmi (Tooms v dieloch Hniezdo a Tooms, prípadne Modell v častiach Priebojný a Kitsunegari), i magor Donald Addie Pfaster sa neskôr ešte raz vrátil (konkrétne siedma séria siedmy diel, Orison alias Láska Božia).

Akta X - Aubrey (1995) (epizoda)

Za mňa trúfam si skonštatovať jeden z najnudnejších dielov vôbec. Proste ma to nebavilo, šlo to mimo mňa. Jediné (ale zas treba dodať, že nemalé) pozitívum predstavuje môj obľúbený charizmatický sympaťák Terry O´Quinn, toho času sa nachádzajúci 9 rokov od svojej pravdepodobne najslávnejšej postavy, ktorá z neho v Nezvestných aspoň na pár rokov spravila dá sa povedať celosvetovú hviezdu. Terry si vďaka úlohe v tejto epizóde Aktov X strihol zrejme nejaký čudný rekord. Poďte so mnou: hrá tu policajta, poručíka Briana Tillmana. Avšak v celovečeráku Akty X (ktorý sa dostavil 3 roky po tejto časti) stelesnil agenta FBI Michauda, pričom sa nikto nepozastavoval nad tým, že vyzerá plus-mínus rovnako, ako v seriáli a pritom je to niekto úplne iný, ehm. No a aby toho nebolo málo, objavil sa aj v spriatelenom Carterovom seriáli Milénium, tam ale prekvapivo hral opäť odlišnú rolu a to Petra Wattsa. „Prekvapivo“ z dôvodu, že v Milénium hral samozrejme titulnú rolu nezabudnuteľný Lance Henriksen a jeho Frank Black v Aktoch X aj hosťoval. Akože jasné, v dobe vzniku epizódy Aubrey Milénium ešte nebolo na svete (vzniklo o rok neskôr), ale chcel som sa s vami o toto tu podeliť.

65 (2023)

Spoilery. Blbina, ale trvá len hodinu a pol a ak nečakáte Miloša Formana, alebo Spielberga, ale nenáročné akčné sci-fi dobrodružstvo s dinosaurami, zarasteným chlapom s puškou a malým dievčatkom, ktorému musí chlap striedavo pomáhať a striedavo zo sra*iek ťahá ono jeho, mohli by ste byť v rámci možností spokojní. Žiadny zázrak, ale ani katastrofa. Mix Jurských parkov, Hyamsových Lovcov dinosaurov (ehm) a Shyamalanovho Po zániku Zeme (ehm ehm). Za mňa vcelku chytľavé a kvitujem, že sa to na nič nehrá, nemyslí si to o sebe nič viac, než čím je a ani sa len zjavne nesnaží byť niečím viac. Je si to skrátka vedomé svojich vlastných limitov. Asi tuším, čo na tom lákalo Adama Drivera. Narodil sa v San Diegu a v tomto americkom meste ako všetci vieme sa odohráva veľkolepé finále dvojky Jurského parku. Tak si Adam po pár desaťročia zrejme povedal, že nastal čas natočiť si vlastné dinodobrodružstvo. Triky sú fajn, výprava tiež. Celé je to ale také neskutočné klišé, až ma to fakt prekvapilo. V tom filme nie je snáď ani sekunda originálna. Všetkého, čo budete čakať, sa na 99% dočkáte. Je to také predvídateľné, až ma to fakt miestami zaskočilo. Produkcia Sam Raimi. Kytka!

Akta X - Excelsius Dei (1994) (epizoda)

„Co myslíš, Máldre?“ – „Jako o jeho trubkách?“ Veľmi dobrá, hoc nie štvorhviezdová záležitosť. Prostredie je tentokrát fakt geniálne: domov dôchodcov. To poteší každého fanúšika podobne ladených projektov (Zámotok 1 – 2, Zelená míľa). Kasting je sympatický, prostredie ponuré a tiesnivé, ale život a istú formu odľahčenia mu dodávajú dôchodcovské hlášky. Aj keď určite nemáme dočinenia s klasickou komediálnou časťou. V prvej polovici je to ale svojím spôsobom (napriek drsnému zločinu, ehm) vtipné a milé. Potom to ale stemnie... a slnko už veru nevyjde. Sú to skutočne neškodní starí ľudia? Za mňa to ku koncu trocha bolo prekombinované, ale uznávam, že tomu veľmi veľa dáva nesmierne dynamická výmena názorov medzi Mulderom a Scully, kde prvý tentoraz prekvapivo (hoc nie prvý raz... a ani posledný) zastáva pragmatický názor a druhá je náchylnejšia k ezoterickým záležitostiam. Páčilo sa mi celkové posolstvo resp. kritika spoločnosti, že pre mnohých mladých je jednoduchšie svojich starnúcich rodičov odložiť do cudzieho prostredia, kde sa o nich za peniaze postarajú odborníci (viď. veľmi pekný a výstižný koncový preslov ázijského opatrovateľa).

Žralok (1988)

Extra mizerný film (schválne nepíšem horor, pretože to s ním prakticky nemá nič spoločné). Sorry, ale toto u mňa nie je ani len za úbohé 2*. Sračka s otrasným (hoc i práve vďaka tomu ťažko zabudnuteľným) kastingom, lacno pôsobiacou výpravou, strašne zlým scenárom (plným hrozne nezáživných scén) a korunu tomu nasadzuje fakt, že samotný žralok tu má všehovšudy možno 10 minút. Objektívne zlý, nevydarený film.

Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom (2023) (TV film)

Keď vás uvidí, tak vás schmatne, uzemní vás, poodtŕha vám ruky a nohy a nestráviteľnú hlavu, zožerie vám vnútornosti a ak ste tehotná žena, zožerie váš plod. Brutál, však? Anotácia najnovšieho úchylného hororu? Kdeže, ŽIVOT. Realita vie byť taká drsná, že ani najdrsnejšie horory sa na ňu nechytajú. Práve som vám poskytol opis úchvatnej ságy stepnej, najväčší druh kobylky žijúcej nielen na Slovensku, ale dokonca jeden z najmohutnejších hmyzích druhov v Európe, o ktorého existencii možno niekto spomedzi nás do zhliadnutia tohto dokumentu nemali ani tušenia. Legendárny britský 63-ročný dokumentarista Nigel Marven sa rozhodol navštíviť Slovensko a keďže nás nevidel v dobách vrcholiaceho covidu alebo v časoch vrcholného obdobia politickej kampane, stále nás považuje za skvelý národ. Dokument má žiaľ len 30 minút, takže pôsobia značne skratkovito. O rybárikovi riečnom by slovenská dokumentárna obec natočila samostatný film (aj ho natočila), tu na čosi také prirodzene niet času a tak po pár sekundách musíme ísť o dom ďalej. Pri niektorých vyhrotených okamihoch premýšľate, či je v poriadku až tak riskovať (ako teda neviem, ale stáť kúsok od medvedice s mladými uprostred voľnej prírody...), inokedy je to fakt paráda (extrémne nadržaný hlucháň vinou prudko zvýšeného testosterónu schopný zaútočiť aj na psa, či auto). Je to pekný dokument, tešil som sa naň a vcelku som si ho užil, ale zvláštne je, že nie som sám, ale ešte oveľa viac som si paradoxne užil film o filme (https://www.csfd.sk/film/1459556-divoka-priroda-slovenska-s-nigelom-marvenom).

Divoká príroda Slovenska s Nigelom Marvenom - film o filme (2023)

Mňa to bavilo o kúsok viac, ako samotný dokument (https://www.csfd.sk/film/1459556-divoka-priroda-slovenska-s-nigelom-marvenom/recenzie/ ). V ňom na veľa vecí nebolo dostatok času. Vlastne ako keby nebolo času na nič. Rybárik? OK, dajme mu minútu a utekáme ku hlucháňovi. Tomu doprajeme trochu viac času, predsa len je to nadržaný testosterónový vták nebojaci sa ani džípu, ale stále málo. Medvede? OK, jasné, ale fakt na ne nemáme hodinu. Pripomínam, že dokument trvá 30 minút, to je fakt málo, ešte ani nezačne a už končí. Buďme vďační aspoň za to málo, ale to je slabá útecha, nie? V tomto filme o filme je paradoxne viac času, tvorcovia si môžu dovoliť spomaliť, ukážu Marvenovu civilnejšiu stranu (čím nechcem povedať, že je to nejaký „herec“, ktorý v dokumentoch hrá nejakú verziu seba sama a v civile je iný, práve naopak, ale viete určite, ako to myslím) a celkovo mi to pripadalo zaujímavejšie.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

„Niekedy krok dozadu znamená krok dopredu.“ Pozrime sa na to čiastočne rečou čísel, pretože tie na rozdiel od ľudí neklamú (samozrejme ak sa nesfalšujú). To, že práva za Vyháňača diabla Universal odkúpil za šialených 400 miliónov dolárov, znie ako najhoršie strategicko-finančné hollywoodske rozhodnutie za posledných 5 – 10 rokov. Lenže jedno slovo. Halloween. Keď David Gordon Green a Danny McBride v rokoch 2018 – 2022 vytvorili tri resuscitačné halloweenske diely, napriek istej kontroverzii (ktorá je ale ostatne v rozumnej miere skoro vždy vítaná, dvojnásobne v hororoch) to boli trháky. „Jednotka“ stála trápnych 10 miliónov a celosvetovo ich trhla neskutočných 255 (!!!). Takže akonáhle páni po rozlúčení sa s klanom Myersových zamerali svoju pozornosť na modernú rekonštrukciu inej žánrovej klasiky, Vyháňača diabla, vyzeralo to ako ďalšia trefa do čierneho. Opäť prenechajme reč číslam: Friedkinova klasika z r. 1973 stála úbohých 12 miliónov a na celom svete zarobila 441. To je suma, z ktorej sa otáčajú panenky každému normálnemu producentovi ešte i dnes, v r. 2023. Takže 400 miliónov za práva napokon neznie až tak nerozumne. Ale! Dvojka bola strašná, trojka o čosi lepšia, no stále žiadny zázrak a drasticky prestrihávaný a pretáčaný prequel s podtitulom Počiatok (resp. Nadvláda zla, ono sú to skutočne v podstate dva odlišné filmy) sa zapísal do análov, ale nie v dobrom. V r. 2016 sa síce na scéne zjavil vydarený (hoc nie dokonalý) seriál, ktorý bol v skutočnosti plnohodnotným sequelom legendárnej filmovej jednotky, ale už druhá séria na to šla úplne inak, bolo to fiasko a tretia nikdy nevznikla. Vraziť v TAKEJTO situácii štyri stovky miliónov dolárov do rebootu je, nuž, jedno z najhorších strategicko-finančných hollywoodskych rozhodnutí za posledných 5 – 10 rokov. Dobrou správou je, že Greenov príspevok do série je taktiež plnohodnotným pokračovaním. Ale príliš si to neuvedomíte. Najmarkantnejšie je to samozrejme poznať z návratu Ellen Burstyn (čím sa ale tým pádom anuluje prvá séria seriálu, ehm), od ktorého však pre vlastné dobro nič veľkolepé nečakajte: je to trochu väčšie cameo pôsobiace dojmom, že pôvodná verzia s ním nepočítala, ale tvorcom „niečo“ v deji chýbalo a  tak si povedali: doprdelky, kydnime tam 91-ročnú Ellen Burstyn, ktorá vyzerá na 70. A tak narýchlo dopísali zopár scén, ktoré ak by sa z hotovej verzie vystrihli, nič by sa nestalo. Ten film nie je dobrý. Mám Greena rád, všetky jeho Halloweeny sa mi páčili na 4*, ale toto je prvú hodinu ozaj zlé. Absolútne nezáživný, stokrát obomletý scenár, tona klišé, nesympatické postavy, nepríjemní herci. Musím sa priznať, že ma strašne iritovalo pozerať sa na to, čudoval som sa, ako TOTO mohol natočiť režisér Halloweenov a aj to, prečo to vyzerá ako keby to stálo max. 4 milióny dolárov (a ako keby to pred vpustením do kín nevidel nikto zo štúdia). Dobrou správou je, že v polovici sa atmosféra zlepší. Nápad zamontovať do toho africkú mystiku skvelý. Začne to byť nepríjemne intenzívne (aj keď stále žiadny zázrak) a postavy sa aspoň ako-tak stanú znesiteľnými. Celkom ma bavilo sledovať, ako sa tvorcovia pohrali s trademarkami série, ktoré som čakal (bolo mi jasné, že ich zakomponovaniu neodolajú) a napriek tomu ma zakaždým prekvapilo, AKO (otáčanie hlavy). Istým plusom je, že tentokrát sú posadnuté rovno dve puberťáčky, aj keď teraz si nie som istý, „a komu tým jako prospějetě, co?!“. Azda práve za o čosi lepšiu druhú polovicu fakt mimoriadne urgentne prižmurujem obe oči a udeľujem „až“ 3*.