• Krátkometrážní

Temný rytíř povstal (2012)

Vrcholný moment má série již za sebou, teď bylo načase tuto bravurně rozehranou partii dohrát pokud možno vítězně do konce. A Nolanovi se to sice naplno nepodařilo, větší horu už nenašel, ale výpravu dokončil a dočel se ctí. Dusno, tma, úzkostlivá a nepříjemná atmosféra ve vzduchu visící asi těžko uskutečnitelné hrozby, přesto ten strach přetrvával. Stejně jako přetrvávalo napětí, které vystřídalo dlouhé očekávání. Potřetí stejný úvod, na třikrát přesně mířená střela a momenty, které si z celé série nejdéle uchovám v paměti. Zajímavé uvedení proměn postav i představení nových (Catwoman je sexy jako nikdy) a následná gradace hrozby, která končí u "tichého" pěstního souboje. Nastupující beznaděj se však z Gothamu přenáší i na režiséra, jenž neví, zda chce vyprávět příběh starých japonských legend, nebo se pustit do válečné vřavy orwellovského světa, či nechat děj oživit nefalšovaným detektivním bádáním. Ze všeho nejvíc pak z filmu smrdí původ, kořeny tohohle temného rytíře, a tak se vracíme zpátky k časopisu s obrázky. Kde příběh povstal a dodal klasice šmrnc, tam ji nyní (zejména pak v druhé polovině s velkým finále v čele) těžko hledá. Komiksáka potěší, nového fandu pak méně. Přesto mohou všichni nechat hlavu vztyčenou, zamáčknout slzu a zatleskat, jak hezky a šťastně to všechno dopadlo. A proč vlastně ne...

Temný rytíř (2008)

Toto už není jen komiksová adaptace, tohle je film par excellence. Psychologická hra se skvěle vykonstruovanými postavami, jejichž myšlenky plují po povrchu stoky gothamských kanálů, někdy mají to štěstí se nadechnout, často jsou ale potápěny do hluboké beznaděje všech těch splašek. I přes dominantní výkon sólisty Heatha Ledgera je celá sestava skvěle hrajícím orchestrem za doprovodu tíživých tónů zničujících smyčců. Veškerá akce je nadávkována přesně tak, aby to nepůsobilo nabubřele a prvoplánově, na druhou stranu se film neutápí v patosu dramatických dialogů a filozofování. Bruce "Batman" Wayne je zkrátka rebel s příčinou a dobrovolným hrdinou proti své vůli.

Batman začíná (2005)

Krásný začátek jedné nové série, která pouze staví na známých prvcích a postavách, samostatně však vytváří zcela vlastní svět, charaktery i ojedinělou atmosféru. I přes volnější tempo a pozvolné budování příběhu, pro úvod do nastávajícího dění zcela ideální a přesvědčivé. TAKOVÉTO restarty/remaky mají smysl!

Velkej biják (2007)

Po dlouhé době hodně špatný film, co jsem viděl. Ani tomu nejhoršímu dílu původní série Scary Movie. Hrozná kamera, děsnej scénář (zejména po úvodních scénách jsem to chtěl vzdát) a trapné scény plné laciného humoru. Nechybí lidské výměšky všeho druhu, zesměšňování celebrit, rapování pro afroamerickou komunitu nebo levné akční sekvence. A dokonce jsou tu i Eagles Of Death Metal (proč?!). Takovéhle filmy by se neměly točit a když, jejich sledování by mělo být zakázáno, aby snímky prodělaly a další podobné hovadiny už se netočily. Aspoň vím, kde vzala O2 svého bobra. A ta Lucka je taková kráva:-) A ta Lucka je taková kráva:-)

Projekt X (2012)

S originálním motivem se autoři vypořádali zdatně a dokázali skloubit teenagerovskou zábavu a efektní přehlídku jedné povedené mega party. Průběh nenarušuje výrazný děj, jenž navíc není až příliš hloupý a ve výsledku nepůsobí vedle zbytku filmu ani moc bizarně.Todd se podobných témat nebojí a jde ruku v ruce se současnou generací a jejím vycítěním. Celkový dojem pak kazí jen zbytečné závěrečné "real" pořady, kdy druhý, napodobující skutečné interview organizátora, působí spíše trapně než zábavně.

Prometheus (2012)

Když zveřejníte skvostný trailer a vytvoříte jím jistou atmosféru a očekávání a výsledný film má jiný účinek a zaměření, moc nadšeni nebudete. Už první ohlasy naznačovaly nějakou zradu, ani tak jsem nečekal takovou zradu. V době, kdy jsou populární psychologická dramata a rozpitvání osobností hlavních postav do největších detailů, vsází se více na emoční stránku než na bombastické efekty, Ridley Scott vyhrabává největší klenoty žánru, u jehož zrodu stál, a servíruje řežbu tak syrovou, že by se za něj nemuselo stydět jediné "béčko". Otázka zůstává: Proč? Je to škoda, samotný příběh k tomu vybízel, role Davida v podání chladného M. Fassbendera vypadala jako skvělý most k tomuto stylu. Po první dvacetiminutovce navíc tolik otevřených otázek, že by je za celý snímek ani Sherlock nevyřešil. Pro příště by možná měli tvůrci podobný děj nabídnout právě jemu. Pro mne byla dějová linka zklamáním, kterou rozvíjelo čím dál tím více hloupých scén doprovázených ne moc povedeným hudebním doprovodem, a na konci už jsem fandil jenom osamocené Charlize Theron. Naopak 3D v IMAXu (tedy s titulkama) bylo velice vydařené, i přes vyšší cenu vřele doporučuji. Rovněž doporučuji zhlédnout film do samotného závěru, kdy se na konci titulek objeví malý (opravdu malinkatý) fórek.

Černobílý svět (2011)

Film, který se věnuje velice citlivému tématu a důležité části moderních dějin amerických, toho svobodného státu, dokáže celým příběhem provést s takovou noblesou a lehkostí, že ani na minutu nebudete mít pocit slabého místa. Boj o vlastní práva a svobodu je čistě ženskou záležitostí, kdy pánská úloha je vyobrazena jako nadbytečná, ukazujíc pravou roli tehdejších mužů, nejeden muž z toho může mít zasažené ego. Jednotlivé ženské role (hlavně bělošských paniček) jsou možná až trochu jednostranné a vykonstruované, ale díky množství postav skvěle zapadnou. Sladkou třešinkou na čokoládovém dortu se šlehačkou budiž hořkosladký konec. White bitches!

13 (2010)

Chytrý nápad, který má však odfláknuté zpracování. K tomu navíc zbytečně obsazení herci, jako 50 Cent. A některé postavy mají tak málo prostoru, že by bylo lepší je možná nechat v pozadí - policista D. Zayase. Také škoda, že příběh nebyl rozehrán více nepředvídatelně, udělat ze všech hráčů rovnocenné soupeře a nechat určení hlavní role na divákovi. Teď zkusím originál, věřím, že bude alespoň o kousek povedenější. Tohle jsou slabé tři hvězdy.

Rebel bez příčiny (1955)

Snímek tolik skloňovaný, už jen kvůli přezdívce mladého herce, jež se stal nesmrtelným hrdinou, kdy si nějakým způsobem představuji možný děj, bez jakékoliv znalosti synopse, a ve výsledku je to úplně něco jiného. Ne že by se dostavilo zklamání, možná jsem byl spíše naopak učarován jednoduchostí děje, kde se skrývá psychologické drama s krásným padesátkovým vyobrazením. Navíc, i když herec od začátku svádí na svou osobnost, je tu i pravděpodobně důležitější článek v postavě Sal Minea a nemalou roli zde hraje i odevzdávající se přítelkyně, vůdce gangu a Jimbovo rodiče. Podobně jako se o několik let později Dustin Hoffman vypořádává se svými rodiči a svojí rolí ve společnosti, i James se snaží bojovat proti současnému systému, jen je jeho boj zřejmější a ve výsledku možná nemá jeho postava takové "koule" jako Absolvent. Ztracená generace, jeden z nich, rebel, jež ale nachází skutečnou lásku (která je navíc velmi čerstvá), štěstí a roli, jeho mladšímu společníku Platónovi se toto však nedaří.

Den zrady (2011)

Před kamerou, za kamerou George nesmí stát, jinak nebudu hrát! A i když tenhle film je daleko více o všech ostatních a jeho postava zůstává ve stínu, zejména režisérská práce si zaslouží aplaus. A nakonec, kdo by ho za prezidenta nechtěl?:-) Vždyť o jeho osobním životě nikdo vědět nemusí, o vše se postará Ryan. Zachraňovat ho tentokrát nemusíme, sám si vystačí, v politice už přeci nějakou dobu dělá, a tak po pár spáleních ví, že na horkou plotnu se nesahá a jakmile jde o peníze, úspěch a kariéru, přátelství jde stranou. A svého prezidenta je třeba mít radši než holku, nebo ne?