• Krátkometrážní

Ona (2013)

Nádherně a moc zamilovaný Joaquin Phoenix... do počítače. Blízká budoucnost je zde vylíčena vcelku uvěřitelně a takové sci-fi já ráda. To, jak tvůrci filmu ztvárnili vztah člověka k unikátnímu operačnímu systému, mi přišlo podobné k tomu, jak jsou ve skutečnosti dnes lidé někdy doslova závislí na virtuálních technologiích. Zajímavá myšlenka o tom, kam by se moderní technologie mohly vyvíjet. Výkon Joaquina Phoenixe mě mimořádně zaujal, utáhnout komorní snímek vyžaduje opravdový herecký um, který on tady prokázal.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Zasloužené 1.místo v žebříčku ČSFD jako nejlepší film. Tady nepřišla ani jedna vteřina nazmar. Oduševnělý a výjimečně vydařený film o naději, která je vystižená větou: Na světě jsou místa, co nejsou z kamene. Bravurní scénář, který dal váhu nejen hlavním postavám, ale i těm vedlejším. Všechny zápletky mají svou důležitost v krásně procítěném příběhu vězně Andyho. Tady by ani deset hvězdiček nestačilo... jedním slovem skvost!

Hilary a Jackie (1998)

Překvapivý a skutečný životní příběh dvou sester, díky kterému se sláva ukáže jako danajský dar. Silnou stránkou děje je vykreslení pozadí slávy a její tragické odeznění. Takto originální pojetí jsem ještě neviděla. Na snímku oceňuji také herecké výkony a bravurní střih. Některé scény mě dojaly k slzám a to se mi nestává často. Líbí se mi, že je děj srozumitelný, ačkoli je spletitý. Pět hvězdiček bez váhání!

Milióny (2004)

Nedoceněný film, který je náročný na pochopení. Je potřeba citlivě vnímat ironický až absurdní humor a přemýšlet, kam tím tvůrce míří. Mohou peníze pomáhat? Dopřát někomu štěstí? A nejsme spíš jejich otroky? Danny Boyle si pohrál se zpodobněním hodnoty peněz, jejich moci a smyslu. Kdo pochopí, toho film dojme.

Osobní spravedlnost (2007)

Chaos. To je průšvih tohoto filmu. Nezvládla jsem ho kvůli tomu dokoukat do konce. Prostě jsem se v něm ztrácela. Přitom námět mě zaujal a těšila jsem se. Herci se snažili, ale zachránit to nemohli. Jednu hvězdičku dávám kvůli výkonu Richarda Gera, jinak tomu hrozil odpad!

Nouzový východ (2008)

Film, jehož nosnou linkou je téma rozčarování. Leonardo DiCaprio s Kate Winslet ztvárňují pár Frank a April. A ukazuje jejich americký sen, který si mysleli, že budou žít, a který se jim právě hroutí pod rukama. Hledají společně únik z maloměšťáckého prostředí. Důležité jsou i postavy ve vedlejších rolích, které už se s maloměšťáckým životem sžily a odráží protipól Franka a April. Výjimkou je postava mladého muže, který je právě na propustce z blázince a dramaticky situaci Franka a April vylíčí. Děj filmu je nepředvídatelný, napínavý a výkony herců v hlavních i vedlejších rolích jsou naprosto přesvědčivé. Podle mne je film lepší než Americká krása, se kterou je srovnáván.

Touha, opatrnost (2007)

Film, u kterého se vyplatí počkat, až se pomalý začátek rozvine do napínavého děje. Naivní členové ochotnického divadla chtějí pomoci své vlasti a vydají se na velmi tenký led. Nadaná herečka pronikne v přestrojení za zámožnou podnikatelku do rodiny bosse a kolaboranta pana Yee a stane se jeho milenkou, aby odbojářům pomohla se k němu dostat a zabít ho. Film je vypracovaný do detailu, proto je tak zdlouhavý, ale je díky tomu velmi naturalistický. Nechybí ani odvážné erotické scény, které perfektně dokreslují lásku, jenž se mezi milenci vyvíjí.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Skvělý scénář, námět i provedení filmu daly dohromady umělecké dílo. Překvapil mě Robin Williams v roli charismatického učitele, který doslova probudí své studenty k životu. Tento námět není ojedinělý, ale tady je originální v tom, jak na takového učitele reaguje školský sbor - jako ve skutečném světě, kde pro plnění snů není moc šancí. Film nás provádí střety mezi ideály a marností. Učitel se snaží naučit své sedmnáctileté studenty samostatně myslet. Jedná se o nadčasový snímek a působí jako protiklad současné konzumní doby.

Jezero smrti (2008)

Realisticky zpracovaný horor, u kterého si od samého počátku kladete otázku, jestli byste se ve stejné situaci zachovali tak jako hlavní postava - Michael Fassbender. Ten se svou přítelkyní chce strávit romantický víkend u jezera Eden. Film stojí na tom, že vykresluje chování místních lidí jako chování smečky a je skvěle vygradovaný. Přicházejí zvraty, které ale mají logiku. Nejzásadnější na tom, co z filmu vyznívá, je to, že ač je to horor, dá se uvěřit tomu, že by se mohl skutečně stát. A myslím, že tvůrci chtěli varovat před znepokojivým vývojem dnešní společnosti. Doporučuji komentáře J*A*S*M a Slasher.

Aplaus (2012) (TV film)

Nadprůměrný film. Námět a podání herců uvěřitelné, hezky zasazené zpěvné pasáže, jednání policie reálné, poslání filmu varující. Člověk si uvědomí, jak se v mu v jedné vteřině může obrátit život naruby.