• Rodinný

Godzilla Minus One (2023)

Do slovenských kín prišla japonská Godzilla a je to extrémny banger. Americká Godzilla nie je ono a toto je zaujímavý spin na klasický kajju katastrofický žáner. Sledujeme Japonsko krátko po druhej svetovej vojne absolútne zdevastované a tam život kamikaze náletníka, ktorý sa rozhodol ujsť z vojny. Film pracuje perfektne s témou PTSD a príbehy japoncov boli reálne zaujímavé a nefungovali iba ako výplň. Godzilla v tomto filme je úžasná. Jej dizajn a celkovo to ako vyzerá je fantázia a už iba to, že sa objavuje konzistentne počas celého filmu je veľké plus. Je to krásne natočené a na to aký to malo malý budget vyzerali efekty bravúrne.Trošku mi vadilo ako sa to ku koncu "ztelenovelizovalo" a prišli tam klasické príbehové zvraty ktorými sú Japonci známi ale inak to bol veľmi prijemný film, ktorý určite stojí za pozretie.

Scott Pilgrim jde na věc (2023) (seriál)

Tento seriál je ako film Klokan Jack... Každý do toho išiel s tým, že dostane konečne poriadnu adaptáciu komiksu, že konečne uvidíme Lisu Miller, otca Knives alebo celú dejovú linku s Kim a Katanayagi dvojičkami ale nie. Toto nie je adaptácia komiksu. Tvorcovia otočili celý príbeh Scotta Pilgrima naruby a tak mám seriál so Scottom Pilgrimom bez Scotta Pilgrima. Už teraz to veľa ľudí kvôli tomuto hejtí a bohužiaľ aj mne sa to moc nepáči, keďže som od toho čakal niečo úplne iné. Je to úplne rovnaká situácia ako s filmom Klokan Jack. Animácia je podľa mňa dokonalá a naozaj tento seriál vyzdvihuje na totálne iný level. Voice acting aj napriek tomu, že sa vrátil celý casting z filmu bol veľmi zlý. Po každej vete bola krátka pauza a kvôli tomu dabing nebol vôbec dynamický. Hudba bola tiež fajn ale čakal som trochu viac. Celkovo môj názor na tento seriál je, že som čakal viac. To čo som dostal pôsobí ako fanfikcia a síce dosť dobrá fanfikcia ale aj tak stále u mňa vedie film...

Rick a Morty - Nezmortriklý (2023) (epizoda) odpad!

Príbeh ako zo zlej fanfikcie. Seriál mal zostať pri epizodickom formáte lebo toto je neuveriteľne neprehľadný bordel.

Blue Beetle (2023)

Film není zlý ale bohužiaľ není ničím výnimočný, teda je, ale zrovna tá vec, ktorá robí tento film výnimočnou jej v mojich očiach podkopáva nohy. Film by som prirovnal k niečomu medzi prvým Ant-manom a Shazamom kde celý čas hrá El sonitido (skoro). Film pojednáva o dedičnom hrdinovi, tento tróp nie je úplne neznámy a často sme sa s ním už stretli (Ant-man, Green Lantern, Robin atď.) Je to postava ktorej titul sa prenáša medzi viacerými postavami. Bohužiaľ ale takýto typ hrdinu nie je moc obvyklý na strieborných plátnach a preto sa bojím, že veľa ľudí nepochopí/ neocení tento film. Hlavná postava získa schopnosti vďaka artefaktu ktorý vlastnil kedysi niekto iný atď atď veď to poznáte tento film nie je geniálny ale nie je ani príšerný je to dokonalý stred. Pre mňa je veľká škoda, že práve tento film sa nesnažil viac využiť worldbuilding a cameá lebo práve do takéhoto filmu by sa to fakt hodilo. Taktiež hudba vo filme je pre mňa veľmi rozporuplná. Film má prvú polovicu iba mexické pesničky na štýl El Sonitido (je to jediná takáto pesnička ktorú poznám takže tak) ale od polovice je tam prevažne synthwave. Celkovo celý film sa snaží mať synthwave nádych a ja nechápem prečo. Nefunguje to vôbec v prospech príbehu a príde mi, že to dosť kazí ten film lebo príbeh o chudobných mexičanoch so synthwave hudbou je strašné pofidérny koncept. Je to kvalitatívne asi na rovnakej úrovni ako Black Adam takže ak sa vám ten film páčil, bude sa vám páčiť aj toto.

Klokan Jack (2003)

Klokan Jack je jeden z najkontroverznejších filmov aké som kedy videl s veľmi rozporuplnými názormi divákov. Vec sa má tak, že v skorých 2000s, keď ešte neexistoval internet bol tento film prezentovaný ako akčná komédia s hovoriacim klokanom a keď ľudia na to išli do kina tak z kina odchádzali sklamaní lebo nedostali to čo chceli. Ako ale povedal muž vo videu z minulej storky, tá kengura mala mikinu a v tej mikine má peniaze a vlastne sa ho snažia chytiť. Príbeh je o dvoch týpkoch ktorí majú konexie s mafiánmi a musia spraviť obchod a samozrejme všetko sa pokazí a peniaze ktoré majú predať získa klokan. Veľmi vtipný nápad ktorý je skvelo odprezentovaný a keďže som od filmu nečakal akčného hovoriaceho klokana tak som dostal presne to čo som chcel. Ak by do filmu nebola na silu vopchaná love story tak by sa mi to oveľa viac páčilo ale vo všetkých ohľadoch to je veľmi vtipný film ktorý skvelo reprezentuje humorom a štýlom svoju dobu. Preto ma prekvapilo ako je tento film na internete nenávidený lebo naozaj to je kvalitný film ktorý

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Strážcovia galaxie vol. 3 je krásny film a konečne je nejakým svetlom v tom kope hnoja ktorú Marvel posledné 4 roky produkuje. Či sa to týka už kinematografie, hereckých výkonov alebo vizuálnych efektov snímok funguje perfektne. James Gunn to opäť dokázal a dostali sme vďaka nemu niekoľko nových skvelo zahratých postáv, zaujímavých miest vo vesmíre a akčných sekvencií ktoré momentálne v superhrdinskom žánri nemajú konkurenciu. Áno, vadilo mi tu pár vecí, keďže prvé dva diely absolútne zbožňujem tu mi naozaj prekážalo niekoľko aspektov ale po druhom zhliadnutí tomuto filmu musím aj tak dať 5 hviezd lebo si to zaslúži. Prvá vec čo mi vadila bola zavádzanie diváka a také ťahanie za nos zo smrťami postáv. Film sa snaží extrémne tlačiť na city a je tu veľmi veľa momentov kedy sú naši hrdinovia blízko k smrti a hraje tam vážna hudba a sú použité pomalé zábery a nakoniec sa nič nestane. Nevadilo by mi to kebyže to tam je raz ale deje sa to počas celého filmu a ku koncu to stráca všetok efekt a ste z toho unavený. Druhá vec ktorá mi vadila bol soundtrack. Prvé dva filmy majú extrémne pesničky a každý deň mi aspoň jedna z nich hraje v hlave. Príde mi, že tento diel mal málo zapamätateľných pesničiek a bol pre mňa naozaj taký „hit or miss„. Tretia a posledná vec je Gamora. Príde mi, že vo filme je natlačená na silu a pre dej je absolútne zbytočná. Každá scéna s ňou ma hrozne srala a je mi naozaj ľúto, že ju nenechali mŕtvu lebo zo super postavy sa stala otravná mrcha ktorá prekáža v dokonalom filme. Kebyže sa aspoň s jej postavou dačo deje ale ona sa iba vrátila a vzápäti odišla. Až na tieto tri veci je film ale naozaj perfektný a vrelo vám ho odporúčam pozrieť.

Shazam! Hněv bohů (2023)

Je mi veľmi ľúto, že také mozgové výplachy ktorými sú Venom 2, Morbius alebo Aquaman, sú komerčne úspešné a takýto príjemný rodinný film je prepadák. Shazam 2 je super, dej na nič okrem Shazam 1 nenadväzuje takže je to fajn oddychovka, od začiatku sa to na nič nehrá a je to proste zábavná komédia s pár fajn nápadmi. Hej miestami je to generické ale ak ste videli trailer mohli ste to očakávať. Úprimne si oveľa radšej pozriem Shazam 3 ako hocijaký Marvel film 4. faze lebo toto bolo celkom fajn.

New Kids Turbo (2010)

Nebudem klamať toto nebol iba jeden z najšialenejších filmov aké som kedy videl ale aj jedna z najšialenejších projekcii na ktorých som mal kedy možnosť byť. Ešte pred začatím filmu mi kamarát Timo napísal že sedím vedľa jeho bratranca takže film som pozeral s Timovim bratrancom. Ako film začal čávovia v predu otvorili šampanské. Celý film išiel s dvomi rôznymi titulkami takže boli aj anglické aj české čo bolo strašne chaotické. Po 20 minútach niekto rozsvietil celú sálu. Tento film bol vskutku zážitok pozerať v kine, tie eurobeat pesničky cez kinové reproduktory, smiech divákov na úplne stupídnych scénach, sledovanie celkového nepredvídateľného chaosu ktorý sa v tomto filme odohráva... Som veľmi rád, že som to videl v kine.

Videodrom (1983)

Veľmi zaujímavý film. Celkový koncept ovládania ľudskej mysle pomocou halucinácií zo "zakázanej" kazety je zaujímavý a bláznivo prevedený Cronenbergovským štýlom. Som prekvapený, že som o tomto filme doteraz nepočul. Herci boli fajn a aj praktické efekty dosť dobré.

Extase (1932)

Extáza je najpopulárnejší český predvojnový film a v dobe jeho vzniku patril medzi veľmi kontroverzné kvôli nahým scénam herečky hlavnej postavy. Dej filmu pojednáva o ľúbostnom živote Evy, ktorá sa rozvedie so svojím bohatým mužom a začne si niečo s robotníkom z výstavby železnice. Nie je to najzložitejší dej ale o ten tu ani až tak nejde ako skôr o kinematografiu a celkový zvuk filmu. Snímok má mnoho verzií, ja som vďaka Febiofestu videl tú zreštaurovanú z roku 2019 aj spolu so živou hudbou od Stroona a tá hudba bola absolútne šialená. Zábery vo filme boli perfektné natočené a celkovo sa na film veľmi dobre pozeralo. Film je celý čiernobiely vo formáte 4:3 a je nemý takže bolo treba čítať titulky. Veľmi zaujímavý zážitok.