Východní přísliby (2007)

Neuvěřitelně stísněná a komorní atmosféra je hlavní devizou filmu, díky které jsem byl ochoten režisérovi odpustit i určitá klišé, občasné tlačení na pilu a nepříliš dotažený závěr. Život odvrácené strany Londýna, který se podle mě Cronenbergovi (i přes určitou stereotypizaci) podařilo vystihnout snad ještě lépe, než Frearsovi ve Špíně Londýna (který mi při sledování vyvstal na mysli), násilí, jež však nepůsobilo samoúčelně a ve filmu mělo své místo (např. pekelně intenzivní souboj v sauně). Vše doplněno výbornou hudbou a především přesvědčivými hereckými výkony (mimochodem, jak sakra Mortensenovi v Pánu Prstenů zamaskovali ta tetování a odstranili přízvuk? Po shlédnutí příslibů bych uvěřil, že tenhle člověk strávil mládí stříháním prstů v ruském gulagu). Taky by mě celkem zajímalo, jak se ruští diváci tváří na to, že hlavní role Rusů ztvárnili Američan, Francouz a Němec... Mimochodem, v době, kdy jsem film sledoval, jsem se rozmýšlel, jestli jet na studijní pobyt do Londýna nebo Haagu. Po shlédnutí se přikláním spíš k Haagu – Východní přísliby mě skoro přesvědčily, že v hlavním městě Británie jsou jen „whores“, „junkies“, „queers“ a mafiáni:-) A narazit na pokérovanýho Mortensena někde v sauně, asi bych si tu oční bulvu raději propíchl sám... Velmi sugestivní film a silné ****.