Saw X (2023)

Ako hovoria naši západní susedia: "Rozmohl se nám tady takový nešvár" a to, keď tvorcovia hororov vezmú zápornú postavu zo známeho hororu a spravia z nej anti-hrdinu, mohli sme to vidieť v Don't Breathe 2, v Orphan: First Kill a vidíme to aj v (zatiaľ) poslednom pokračovaní glorifikovanej torture porn telenovy, ktorá šla do kín pod názvom Saw X. A aby som bol úprimný tak to na mňa funguje, John Kramer v tomto filme pôsobí, hlavne v prvej polovici filmu, ako postava na ktorej vám záleží a je vám jej aj ľúto (ale môj názor naňho je stále rovnaký, stále si myslím, že je to len pokrytecký sadistický sériový vrah), za čo klobúk dole pred scenáristami a hlavne pred Tobinom Bellom, ktorý si celý filme kradne pre seba. Záverečný zvrat s ikonickou hudbou je síce pekný, ale keď sa nad tým zamyslíte, tak to je proste nezmysel. Gore je na klasickej Saw úrovni, pasti, až na tú s očami, mi neprišli veľmi originálne. Trochu som sa bál, že stopáž o dĺžke takmer dvoch hodín je prepálena na film z tejto série, ale ubehlo to docela rýchlo a film vôbec nenudí. Vo výsledku je to jeden z tých lepších filmov tejto nekonečnej série (horšie ako Saw 3D a ten zločin proti kinematografii menom Spiral to byť nemôže), ale od kvalít, atmosféry a napätia prvého filmu to má viac ďaleko, ako Slovensko od slušnej krajiny.

Sestra II (2023)

Komentár obsahuje spoilery. Priemerné pokračovanie priemerného hororu aneb ďalší film z "Conjuring cinematic universea". Ak si z prvého filmu nič nepamätáte tak to nevadí, stará mníška vám zhrnie dej pri čistení zemiakov. 110 minút je na takýto film dosť, skrátiť film aspoň na 95 minút by tomúto filmu rozhodne neuškodilo a divákovi by ušetrilo 15 minút drahocenného času. Nieje to ani atmosférické a ani strašidelné, dej je nezaujímavý a zdĺhavý, herecké výkony pochybné. Najstrašidelnejšia scéna je hneď tá z úvodu filmu z pohľadu malého chlapca, keď je v kostole sám s kňazom, strašidelné to prestane byť, keď sa objaví démon, to už viete, že chlapcovi nič nehrozí. Chcel som ešte napísať, že natočiť dva filmy o démonovi z druhého V zajatí démonov mi príde divné, ale potom som si spomenul, že natočili tri filmy o bábike, ktorá sa objavila na tri minúty v úvode prvého filmu tohoto "filmového univerza", ale aj v tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne tretí film, v kinách to zarobilo dosť, na konci sa vyrieši úplne h... nič a navyše ešte musíme zistiť ako sa démon dostal do Anglicka. Som ale úprimne zvedavý s čím prídu tvorcovia v treťom filme, respektíve akú relikviu budú musieť naše hlavné postavy využiť pri súboji s démonom, v prvom filme to bola Ježišova krv, v tomto filme to boli oči svätej Lucie, tipujem, že v trojke to budú uši svätého Víta alebo gule Jána Krstiteľa. Na záver: nie je to najhorší film zo série (od prvého Annabelle filmu to má ďaleko), ale ani najlepší (od prvého V zajatí démonov to má ešte ďalej).

J. Edgar (2011)

Miestami fakt zaujímavé a pútavé, miestami nudné a zdĺhavé. DiCaprio skvelý, či už hraje mladého ambiciózneho úradníka, ktorý sa derie na vrchol alebo starca, ktorý vie o všetkých všetko. Herecký výkon DiCapria je to najlepšie čo tento film môže ponúknuť. Eastwooda mám rád, či už ako herca, alebo režiséra, filmy ako Unforgiven, Million Dollar Baby alebo Gran Torino považujem za jedny z najlepšie zrežirovaných a napísaných filmov, ale toto na mňa pôsobí takmer úplne inak, častokrát je to nudné a nezáživné, čo sa však Clintovi naozaj podarilo je zachytenie atmosféry 20. a 30. rokov USA, v tomto klobúk dole pred starým(v roku uvedenia filmu 80 ročným) pánom. Film má 137 minút (záverečné titulky cca 7 minút) ale pôsobilo to na mňa ako 4 hodiny a to som človek, ktorý sa až výživa v dlhých filmoch. Ďalšou kapitolou sú tie odporné masky, DiCaprio ešte vyzerá v tej stareckej maske docela v pohode, ale ten Armie Hammer... Film rozhodne svoje kvality má ale je to tak 60:40 v pomere s negatívami. Pokiaľ vás zaujíma ako začala FBI a život muža, ktorý z nej urobil to čím je dnes, tak to za pozretie rozhodne stojí.

610 metrů nad zemí (2022)

Zaujímavý film, ku ktorému som sa dostal úplne náhodou, no som za to rád, taký nával adrenalínu, len zo sledovania filmu som ešte nezažil. Podľa popisu na ČSFD som čakal klasické survival béčko plné klišé. Dostal som dramatický príbeh ženy, ktorá sa po obrovskej tragédii, ktorá ju postihla, snaží posunúť ďalej a prekonať svoje limity, to celé zasadené do survival béčka s pár zaujímavými nápadmi, slušnou dávkou napätia, dobrým zvratom, žánrovými klišé a občas nefungujúcou logikou. Pokiaľ trpíte akrofóbiou, teda strachom z výšok, tak sa filmu Fall radšej vyhnite na kilometer.