Invaze U.S.A. (1985)

Jediný důvod, proč jsme se s kamarádem rozhodli tento film zkouknout, byl onen legendární plakát. A nezklamal. Je tam vše, co byste od Chucka čekali. Minimum mimiky (Tenhle Chuck ještě pracuje sám, nemá černošského kamaráda a krásnou právničku, na které by se mohl smát.), intuici Petra Parkera (Chuck Norris je jediný, kdo dokáže mezi stovkami vojáků národní gardy najít na první pohled přestrojeného teroristu), obouruční střelbu a pokažené Vánoce. Je tu všechno, ale nějak to nefunguje. Až na občasný úsměv a zvolání:"No to si nad už dělají srandu!" jsem se nebavil tolik jako u některých jiných filmů kategorie C. Půl hvězdy navíc za závěrečný duel a půl hvězdy za pásovce.

Eurotrip (2004)

Kdysi jsem se po náhodném zhlédnutí několika momentů z filmu zařekl, že se na tuhle trapnou komedii postavenou na stereotypech nikdy nepodívám. A hle, v době angíny přišla vhod. A pobavila a potěšila, alespoň v úsecích, kde stereotypy, na kterých staví, sdílíme s "hloupými" Američany, kteří nepoznají krásnou holku, dokud se nesvlékne do bikin a neovládají německou gramatiku. Skřípat to začne, když se čtveřice hrdinů dostane k našim bývalým bratrům Slovákům. "Takhle to přece není!" chce se člověku řvát, ale pak si vzpomene, jak se sám dívá na země na východ od nás a zmlkne. No, a pak už jen nacistická narážka, krásně přehnaná návštěva Vatikánu a barvotiskový happyend. Co víc si od teenagerovské komedie přát.

Strašáci (1971)

Následkem filmů typu Kluci nepláčou nebo seriálu Twin Peaks jsem si vytvořil poměrně vyhraněný pohled na americký venkov. Asi bych se tam necítil bezpečně. A hle, na anglickém venkově by to nebylo o moc lepší. Až do nočního útoku je David skvěle nekonfliktní, Amy je skvěle nespokojená, vesničani jsou skvěle ujetí. Ovšem jakmile začne jít do tuhého, přestávám Davidovi jeho přerod z ňoumy na odhodlaného a všeho schopného obránce věřit. Ne, že bych nevěřil v tu změnu, ale očekával bych nějaký vývoj. Tahle vada na kráse stála film onu jednu hvězdu.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Looper bohužel trpí neduhem skoro všech filmů s motivem cestování v čase. Najdete v něm do očí bijící logické chyby. Svět, ve kterém hlavní hrdina žije, je příjemně uvěřitelný (předělávaná solární auta chudiny jsou skvělá), ovšem svět, ze kterého mu přichází práce, už méně. Těžko uvěřit, že ve světě, ve kterém se najde stará továrna na ukrytí stroje času, by si dal někdo tolik zbytečné práce s posíláním odpůrců do minulosti. Sice jsem se dobře bavil, ale nevěřil jsem, že by se to mohlo stát. A za to jsou u mě hvězdy dolů.

Ve stínu (2012)

Na tenhle film jsem šel s velkým očekáváním. Těšil jsem se na nového Kalače, temnou atmosféru, obtížné vyšetřování a překvapivé rozuzlení. Temná atmosféra by byla. Vyšetřování nebylo příliš obtížné, spíš politicky nebezpečné, rozuzlení nijak překvapivé (aha efekt se nedostavil). To všechno bych ale filmu odpustil. Ovšem Haklovo zbytečně hrdinné gesto na konci a představa, že se jeho rodiny čin nijak nedotkne, to mu odpustit nedokážu. 4*