Krakonoš a tovaryš (1977)

slabší díl: U kata zařídil výprask jen měkkou lískovkou. A jen vyhrožoval. K nápravě vagabunda nedošlo, tak ho pak z hor vypráskal vlastní holí, kouzlem.

Krakonoš a fousatá Dontovka (1977)

Tento díl beru jako ódu na píli a podnikavost: S pracovitostí lze i z nechtěného zato dostupného zdroje vytvořit úspěšný startup! Rád jsem to po letech viděl znovu. A opět se mi to líbilo.

Krakonoš a poslíček (1981)

To se mi na těchto krakonošských pohádkách líbí: Že dotyčný má šanci už ve zlotřilostech nepokračovat, že se do nachystané pasti chytí sám, na základě své volby.

Krakonoš a škola (1982)

Bohužel špatný světelný kontrast. Tuším nedokonalost převodu z celuloidu. Přitom z promítačky bylo úvodní svítání naprosto kouzelné! V tomto díle je projev motivací a souvislostí poněkud obtížnější, když jde o tunelování obecního rozpočtu a přihrávání "malých domů".

Krakonoš a strašidlo (1980)

Loupit neloupit, kouzlit nekouzlit. Tento díl už je akční jako obdoba moderní honičky v autech, byť animovaná. Až mi změna Krakonošova stylu hlava nebere. A hudba super, jak tu někdo psal.

Krakonoš a ovčák (1982)

Krakonoš a kukačky (1978)

I nového mužíčka vyvezl Bertík trakařem až k Dontovce z předešlého dílu.

Panství Downton (2019)

Výpravný film s mnoha dílčími dějovými linkami. Celkem se mi líbil, až však na závěrečné rozuzlení o příbuzenském vztahu: Opravdu toto tajemství řeší na plese, tedy mezi lidmi? Za nelogičnost tedy jen 4*. A to nemluvím o naprostém popření jakéhokoli pokusu o objasnění cesty, jak byl identifikován zloděj. Zato mne zaujalo sice přiznání viny, avšak trvání si na dosavadním jeho přístupu a motivaci. V tomto filmu jde spíše o medailonky postav, než o děj. Rád jsem toto ukončení dokoukal celé.

Den nezávislosti (1996)

Hned několik dějových linek, takže trošku román. Zvládnuté efekty, dost zvládnutí emzáci. Má to gradaci, hltal jsem to. A jak tu píše kolega níže: americký státotvorný patriotismus prostě ignoruji. Rozhodně jsem si to užil.