Kaskadér (2024)

Výborne spracovaná komédia s celkom zaujímavou zápletkou a rozuzlením ku koncu. Film je jedna zábavná jazda, ktorá vás uchvátil prepracovanými kaskadérskymi akciami, perfektnou kamerou a výborným výkonom Ryana Gosslinga a samozrejme Emily Blunt. Netušila som, že za kaskadérske výkony nie je Oscar. To by mali určite zmeniť. Veľká pocta voči kaskadérom, smekám. Po každej stránke vydarená snímka. Odporúčam. Vrátane TITULKOV ;)

Unit 262 (2023)

Tento film je neskutočne drsný. Odporúčam zvážiť jeho pozretie ak ste citlivá povaha. Je to príbeh agenta Izraela a FBI, ktory z pohľadu prvej osoby - teda akoby cez jeho oči - pozeráte na jeho ročné pôsobenie pri obchodníkovi so zbraňami, ktorý chce predávať aj nukleárne zbrane. Výbrone spracované takým hraným dokumentom. Silné momenty, ako keď mu vyhŕknu slzy a na telke to viíte ako ked je na kamere dážď. Alebo úvahy hlavného zlého muža - pri hádke so svojím radcom, ktorý vyčíta šéfovi, že nepočúva jeho rady. A šéf odpovie: platím ti aby si mi radil, ty mi neplatíš, aby som ťa počúval. Vynikajúca úvaha je aj o lojalite. A rada do života: NIKDY, NIKDY nedavaj emocie pred biznis. SPOILER ALERT Končí to zle. Agenta odhlaia a upália za živa. Pripomínam, že je to stále z pohľadu agenta. Vážení, po tomto zhliadnutí vás prejde naivná predstava že ľudstvo je v zásade dobré.

Hra na pláč (1992)

V Bratislave je dodnes jedno kino. Volá sa Nostalgia. V 90tych rokoch to bolo jedno z mála klubových kín, kde sa dali pozrieť "iné" filmy. Kinosála bola prednášková sieň Strojníckej fakulty. Tento film som videla v roku 1992 v tomto kine a dodnes som na neho nezabudla. Zo zvedavosti som naťukala na ČSFD názov tohto filmu a som opäť príjemne prekvapená, že som ho tu našla. Posledný záznam je tu z roku 2006, ale dúfam, že zblúdilý a náhodný čitateľ aj mojou recenziou bude zvedavý na tento film, ktorý môžem len odporučiť. V tom filme som 1x zistila, že existuje úžasný herec Forrest Whitaker, ktorého som vídavala v iných filmoch, ale pre mňa osobne je vždy vojakom z tohto filmu. Film je spracovaný veľmi dobre, dramaturgicky skvelo vycizelovaný a diváka udrží v napätí až do konca. Ono je to vlastne o láske. Inej. Divnej. Zvláštnej. Tak ľudskej. Pieseň od Boy George to len umocní. Veď, ono, tá láska je občas crying game.

Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky (2022)

Tento dokument je podľa mňa vhodný ako pre fanúšikov/znalcov MM, tak aj pre "nováčikov", ktorí túto ikonu 20. storočia spoznávajú. Dokument sa sústreďuje na jej okolnosti úmrtia a len okrajovo sa venujú jej detstvu, ktoré však aj z tých pár zmienok jasne dávajú základný rámec, ako vyrastala, z akých podmienok vzišla a čo vlastne definovalo jej chovanie v dospelom živote. (Matka v blázinci, 10 pestúnskych rodín, sexuálne zneužitie, otec neznámy a celý život ho chcela nájsť). Mňa osobne ten dokument obohatil o nové informácie, už si nemyslím, alebo. lepšie povedané, nie som presvedčená o tom, že ju zabili. Pripúšťam, že mohlo ísť buď o nehodu v predávkovaní liekmi, alebo vedomú samovraždu. Značná časť ku koncu sa venovala bratom Kennedyovcom.  Jej láska k Bobbymu hlavne v kontexte tej situácie, že ako milenka Bobbyho a z časti aj Jacka mala prístup k informáciám, kubánskej krízy, sledovaniu MM FBI (keďže mala blízko k prezidentovi), atómových zbraní a ich vývoja tu bol predpoklad ohrozenia národnej bezpečnosti Dá sa povedať, že život ju stála jej láska k Robertovi Kennedymu. Dokument dáva do časovej súvislosti jej úmrtie, údajnú návštevu Roberta K. kde sa s ňou rozchádza, jeho odchod, nález gazdinej mŕtvej MM, príjazd jej psychiatra, výpoveď saniťákov, výpoveď súkromného detektíva.... Názor si divák môže vytvoriť sám. Spôsob spracovania dokumentu je veľmi atraktívny - prehrávanie kaziet, naaranžované telefonáty slávnych mien vtedajšej doby Holywoodu... dobrý dramaturgický nápad. Ja len dodám pár vecí ktoré tam nezazneli: Pohreb jej zaplatil sám Di Maggio.  V jednom rozhovore spomínala, že jej najlepší priateľ je Clift Montgomery. Parafrázujem: Je na tom snáď horšie než ja. Trpko smiešne. Rozhodne dokument odporúčam, neurazí a ak máte voľnú hodinu a pol, tak ju viete vyplniť celkom zmysluplne.

Kosmický hřích (2021) odpad!

Až doteraz som si myslela, že túto kozmickú tragédiu som videla len ja a potom herci a filmový štáb. Zo srandy som si to skúsila vyhľadať tu, na ČSFD a vidím, že táto databáza filmov je skutočne kompletná. Z tohto pohľadu je toto jediná pozitívna zmienka v súvislosti s týmto filmom. Vidím, že k tejto chvíli je tu minimálne 88 ľudí, ktorí "oslepli" ako ja pri pozeraní tohto veľdiela. Bolo jedno nedeľné popoludnie a nudila som sa, tak som surfovala internetom filmu a natrafila na toto. Wau, Bruce Willis. Tak si to pozriem. A to som kurva do piče nemala. Ja som si pri sledovaní prvých 10-tich minút myslela, že to je paródia na všetky sci-fi (ako Galaxy Quest) a že si možno Brús robí srandu sám zo seba. Po ďalších minútach nemého úžasu som pochopila, že to myslia vážne. Režisér, herci, aj Brús. Nuž, čo dodať. Najprv som nechápala, prečo sú v nejakej divnej opustenej továrni. Potom som pochopila, že je to vojenská základňa. OK. Potom tam bola nejaká zápletka, že treba zachrániť svet. Ten divný sklad zbraní na polici ako v potravinách.  Potom ta prapodivná scéna s dieťaťom-dievčatkom kde mu nejaký chlapík hovorí, že všetko bude all right, a všetko bude v poriadku. A opakoval to do alelúja. A potom tá celkom schopne namaskovaná baba, čo mala takú divnú pušku s hlavňou asi 356 metrov dlhú. Ja neviem nič o balistike, ale myslím si, že pokiaľ by z toho mal niekto vystreliť, tak spätný náraz by bol tiež kozmický až by sa jej tie vrkoče rozplietli. Ja som až na konci tejto mega kozmickej...filmovej nehody pochopila, že teda asi zachránili v tom kozme svet a že teda všetko je na poriadku. Som presvedčená o tom, že Brús potreboval prachy. Alebo prehral stávku. Inak by toto nemohol predsa natočiť. Alebo ho možno len okabátili a natočili s ním scény tak, aby sa nedovtípil, do čoho vliezol. Tento film získal Malinu. Myslím, že zaslúžene.  Zistila som, po rokoch, že existuje taká subkultúra, ktorá v rámci filmov vyhľadáva takéto "kvalitné" filmy a na tom doslova fungujú a radi to pozerajú a je okolo toho normálna cieľovka. Nuž, ľudia sú rôzni a rôzne koníčky majú.

Tanec v temnotách (2000)

Recenzia filmu Tanečnica v tme / Tanec v temnotách / Dancer in the Dark Réžia: Lars von Trier Rok: 2000 Pozor! Recenzia obsahuje spojlery! Dánsky filmový režisér Lars von Trier je fanúšikovi filmu dobre známy. Jeho nezameniteľný rukopis je v jeho filmoch „trademark“. Vo filme „Tanečnica v tme“ sa prejavil jeho talent vyvolať v divákovi celú škálu emócií, samozrejme tých „temných a smutných“ v nás. Príbeh je v celku jasný. Selma Jezek (Björk) je česká imigrantka, ktorá žije na americkom vidieku a pracuje v miestnej továrni. Je to matka samoživiteľka, ktorá má očným problém, spôsobujúci postupné oslepnutie. Jej cieľom je našetriť dosť peňazí a zabezpečiť tak svojmu malému synovi Genovi operáciu jeho očí, keďže trpí tou istou očnou chorobou ako jeho matka,  akurát že jeho ochorenie je agresívnejšie a operáciu potrebuje veľmi rýchlo. Peniaze ukrýva v skrýši vo svojom skromnom príbytku, avšak túto skrýšu objaví miestny policajt Bill (David Morse) a peniaze chce ukradnúť. Selma ho prichytí a bojuje s ním o peniaze. Zápas skončí tak, že policajt, zrejme pod návalom výčitiek, čo chcel urobiť a ukradnúť tak „operáciu očí jej syna“ doslova očami uprosí Selmu, aby ho dorazila nožom a chytí svojou rukou jej s nožom a de facto zapichne sám seba. Po čine je Selma zatknutá a obvinená z vraždy policajta. Jej obhajca je nemožný a obžaloba má všetky tromfy v rukách a dosahuje jej odsúdenie na súde, kde ľahostajný sudca bez záujmu nájsť pravdu a poľahčujúce okolnosti v prospech Selmy odsúdi Selmu k trestu smrti obesením. V továrni sa Selmina najlepšia kamarátka Kathy (Catherine Deneuve) rozhodne nájsť Selme schopného obhajcu, ktorý Selmu navštívi vo väzbe a ponúkne jej svoje služby s tým, že dokáže Selmu z toho dostať, nakoľko jej obhajca nevyužil zďaleka všetky možnosti na obhajobu a je tu reálna šanca na zrušenie trestu smrti. Bude to však niečo stáť a to je približne toľko, čo už má našetrené na operáciu syna Gena. Selma sa rozhodne ako matka a presvedčí Kathy, aby tie peniaze dala lekárovi ktorý sľubuje, že operáciu očí synovi Genovi spraví. Samotná scéna popravy je drstaická, brutálna a časovo dlhá. Lars von Trier v tejto scéne mučivo realisticky znázorňuje popravu. Strach zo smrti, technickú stránku veci obesenia, znechutenie dozorkyne, ktorá inštinktívne cíti, že táto žena nie je žiadna vrahyňa a musí ju obesiť. Tento film nie je vôbec vhodný pre citlivé povahy. Budete plakať, alebo budete znechutený a nahnevaný, možno budete cítiť fyzicky žalúdočnú nevoľnosť, ale budete rozhodne emočne dotknutí. Celý film je ladený formou muzikálu a faktom je, že s hudbou narába Lars von Trier sofistikovane. Hudba umocňuje jednotlivé scény a emócie.  Neskutočný herecký výkon Björk je jednoznačným plusom vo filme, jej spev, choreografia a vôbec všetko je dokonalé. Neskutočne ju doplňuje Catherine Deneuve, síce vedľajšia postava, ale veľmi prítomná. Tento film som videla v roku 2000 a aj v roku 2023 vo mne tieto dve hodiny a dvadsať minút zanechali stopu. Osobne ho mám zaradení v sekcii – tento film už vidieť zas a znova nedokážem.

Líbej mě (2011)

Recenzia obsahuje spoilery.  With Every Heartbeat (švédsky: Kyss mig), tiež uvedený ako Kiss Me, je švédsky dramatický film z roku 2011, ktorý režírovala Alexandra-Therese Keining. Film získal cenu „Breakthrough Award“ na festivale AFI 2011. Jeden z L-filmov, kde réžiu má ženská režisérka a je to dosť cítiť (v tom najlepšom zmysle slova). Rovnako ako pri filme napríklad Claire of the Moon, je aj tu viditeľná a citeľná neha, jemnosť a zároveň tvrdosť až drsnosť okolností, za akých vzniká láska medzi dvomi ženami.  Dejová línia je v podstate jednoduchá a tisíc krát sfilmovaná či zvečnená v knihách – dve ženy sa stretnú, pocítia k sebe lásku a snažia sa prelomiť nepriazeň osudu.  Mia (Ruth Vega Fernandez) na oslave 60. narodenín svojho otca Lasseho oznamuje zasnúbenie so svojím priateľom Timom (Joakim Natterqvist). Na tej istej párty sa jej otec Lasse (Krister Henriksson) uchádza o ruku s priateľkou Elizabeth (Lena Endre). Elizabeth je matka Fridy, ktorá je na tej oslave tiež ako jej dcéra. Frida sa zahľadí do Mie a Mia začína pociťovať všetko to, na čo dávno zabudla zo svojej mladosti s jednou slečnou... Dej sa začína krásne komplikovať potom, čo Mia neochotne súhlasí s víkendovým pobytom na ostrove Fyn (ešte v rámci niekoľkodňovej oslavy) s Fridou a Elizabeth. Otec Mii síce sľúbi, že príde, ale neprišiel. Divák vníma, že vzťah otca a Mie je, povedané diplomaticky,  zložitý. Na ostrove Fyn trávia spolu čas Frida, jej mama Elisabeth a Mia, ktorá je nútená zdieľať spálňu s Fridou. Ale majú oddelené postele... márne. Frida cítí lásku k Mii a snaží sa byť v jej blízkosti a navrhne jej, že jej ukáže v lese jedno miesto, kde sa zvykne zhromaždiť skupina jeleňov a laní. Na tom mieste v lese sa Mia a Frida pobozkajú prvý raz a celá scéna pôsobí veľmi placho a krehko. Mia sa zľakne a utečie do chaty a ľahne do svojej oddelenej postele. Zmätená Frida prichádza neskôr a necháva ten večer uplynúť do nasledujúceho rána. Ďalší deň sa Mia (márne) snaží vyhýbať Fride a tobôž rozhovoru o tom, čo sa stalo. Deň ubehne a blíži sa večer. Deň strávený na rybačke končí jazdou na bicykli na chau, pričom Mia sedí za Fridou a pevne sa jej drží okolo pásu a tvárou sa ju snaží vdýchnuť do seba, čo Frida cíti a cestou k chate zájdu k jazierku sa okúpať. Tam je ďalšia pekná scéna a to pod vodou. Nádherné obrazy dotykov a bozkov, ako keby vodných víl. Konečne Frida dostáva Miu do odpovede, prečo ju pobozkala...ale Mia zanovito vzdoruje a oznamuje, že je zasnúbená a Frida ju vôbec nepriťahuje. A opäť uteká. Tentoraz však Frida zmätenosť dáva bokom a ide podľa pocitu srdca. Sadá si k oddelenej posteli na kraj, kde leží Mia a hoci sa Mia pretvaruje, že spí, tak neodolá a otočí sa k Fride. Nasleduje veľmi jemná, decentná a nežná scéna milovania.  Lenže po každej noci prichádza ráno a rána sú kruté. Je to deň, kedy sa majú vrátiť naspať z ostrova k Miinmu otcovi domov. Hlasné ticho medzi Miou a Fridou sa dá krájať. Mama Elisabeth nič nevidí. Po návrate k Lassemu je napätie vybičované. Frida vystihne moment s Miou osamote a opýta sa jej, či ich vzťah má budúcnosť, či opustí Tima. Mia odpovedá, že nie. Frida je zničená. Než sa rozídu všetci domov, je tam scénka, kde sú všetci pri stole s večerou a Fride nie je do jedenia. Na otázku prečo neje, vraví, že jej nie je dobre. Keď sa jej pýtajú, prečo, tak odpovie, že jedla VEBAB. A čo je to VEBAB? To je vegetariánsky KEBAB. Na Lasseho údiv, že veď KEBAB je z mäsa, zachraňuje situáciu Tim ktorý cíti, že jej to celé nie je príjemné (Fride) a oznámi, že to robia z TOFU. Nastalo zdesenie. To bola taká tragikomická scénka. Po návrate do Stockholmu sa Mia a Frida snažia žiť svoje životy. Lenže láska týchto dvoch žien je silnejšia. Mia si uvedomuje, že Tima neľúbi, necíti to, čo cíti s Fridou. Medzitým sa Frida doma prizná svojej partnerke, že jej bola neverná a rozchádza sa.   Mia navštívi Fridu na podujatí, na ktorom Frida ako učiteľka v škôlke robí dozor. Mia a Frida strávia spolu pár dní, pričom obe vedia, že takto to nepôjde. Naďalej sa stretávajú na tajných schôdzkach a bez toho aby to Mia vedela ich Tim zahliadol na ulici ako sa bozkávajú Tim si uvedomil čo sa deje.  Tu začína ten enormný tlak na Miu – Frida nalieha, aby sa Mia rozhodla, Tim tlačí do svadby (bez toho aby Mii povedal, že VIE). Frida už nedokáže takto fungovať a opúšťa Miu. Záver je ako z rozprávky – Mia opúšťa Tima, otec Lasse ju podporí, hoci nie je fanúšik homosexuality, ale dcéru miluje, a fandí jej vzťahu s Fridou. Frida je však odcestovaná v Španielsku pri mori a Mia vydranká od jej mamy Elisabeth, kde presne je. Cestuje za ňou, hľadá ju a nachádza na móle, ako lúšti krížovku. Záverečná scéna je veľmi milá, Frida neverí vlastným očiam a Mia sa usmieva do žiarivého úsmevu. Celý film je poňatý tak rýdzo, kultivovane a zároveň pekne. Vynikajúce stvárnenie postáv oboch protagonistiek prispelo k výbornému dojmu z celého filmu. Všetko v tomto filme bolo uveriteľné a pre svoj okruh publika je to určite jedno DVD na čestnom mieste na polici vedľa ostatných filmov s lezbickou tematikou Hudba k tomuto filmu obsahuje pôvodné partitúry zaranžované Marcom Collinom, ako aj eklektický mix piesní od rôznych umelcov vrátane Josého Gonzáleza a Kultiration a švédskej popovej ikony Robyn.       Niekoľko zaujímavostí k filmu: Dej je voľne založený na skutočnom príbehu producentky, spisovateľky a herečky Josefin Tengblad. Liv Mjönes nemala vodičský preukaz, a tak dostali ťažné lano, aby odtiahli auto na miesto, kde Frida vezie Miu do Fyn. Spoiler: Ráno po tom, čo sa Mia a Frida prvýkrát milujú, kamera nasníma starú fotografiu dvoch žien, ktoré sledujú more v objatí, čo predznamenáva vzťah, ktorý sa má rozvinúť (presne v prvej sekunde 40 minúty).