• Pohádka

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Tohle má být nejdrsnější soutěž o přežití? Toto mi přijde spíš jako parodie na Survivor. Soutěžící jsou od začátku skvěle vybaveni - mají k dispozici podlážku, deky, teplákové soupravy, hrnky, lžíce, pilku atd... Čekala bych, že budou mít více práce se sháněním potravy, výrobou obydlí..., zatím jenom posloucháme nekonečné tlachání (a další na kmenové radě, která se odehrává ve studiu!) a sledujeme soutěže, které trvají tak dlouho, až to člověka znudí. Odměny pro soutěžící - brambůrky, marshmello, čokoláda, smažené kuře apod. po době hladovění, tak to je vážně "ideální". Asi by se našlo pár zajímavých okamžilů, ale po shlédnutí několika dílů (více by bylo nad mé síly) se rozmýšlím mezi odpadem a 1 hvězdičkou.

Podezření (2022) (seriál)

Této třídílné sérii dávám s radostí plný počet bodů. Děj, inspirovaný skutečným příběhem mě od prvního dílu přikoval k obrazovce a udržel v napětí až dokonce série. Velký podíl na tom mají herecké výkony, mezi kterými exceluje Klára Melíšková v hlavní roli. Její ztvárnění ne zrovna sympatické a neoblíbené zdravotní sestry dotváří stísněnou atmosféru celého příběhu. Klobouk dolů před všemi tvůrci, tohle se opravdu povedlo.

Šéfka - Odhalení (2022) (epizoda)

Po shlédnutí první epizody konstatuji, že tento seriál nijak nevybočuje ani nevyčnívá ze záplavy kriminálních seriálů, kterými nás v dnešní době televize zahlcuje a nemám proto nejmenší potřebu sledovat dál. Jede se jako podle šablony a spíš, než by člověka udržel v napětí, tak uspává. Jediný rozdíl oproti ostatním kriminální seriálům je ten, že do hlavní role vyšetřovatelky tvůrci obsadili ženu. Bohužel ani tento aspekt nevyzvedl seriál na vyšší úroveň.

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Všechny díly 1. série jsem shlédla již podrhé a pokaždé ve mě tento seriál vyvolal příjemný pocit z velmi dobře odvedené práce jak scénáristy, režiséra a herců, tak i kameramana a autora hudby - vše do sebe pěkně zapadá. V záplavě kriminálních příběhů, které nám v současnosti televize servírují jeden za druhým je to příjemná změna. Adam Kloss v podání Davida Švehlíka je mladý, sympatický soudce, který řeší případy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a s ironií sobě vlastní. Jako červená nit se seriálem táhne jeho soukromý život - rozchod s přítelkyní, problémy s rodiči, přátelství s policistou Igorem i počínající vztah s psychoterapeutkou. (Tato postava na mne působí poněkud ploše a tak nějak neslaně nemastně). Až na tuto výjimku je příjemné příběh sledovat, napětí střídá vtip, bez zbytečných akčních scén.

K zemi hleď! (2021)

Tento zdařilý, satirický snímek režiséra a scénáristy Adama McKaye perfektně nastavuje zrcadlo dnešní společnosti. Po jeho shlédnutí nám v plné síle dojde, v jakém světě žijeme. Ve světě, ve kterém vládne lhostejnost, populismus a pokřivená morálka. Za mě jeden z nejlepších fimů poslední doby, který nenechá diváka v klidu a nutí k zamyšlení. Příjemně osvěžující jsou i herecké výkony nejen hlavních představitelů - Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrence, ale zazáří i Meryl Streep a Cate Blanchet.