• Romantický
  • Fantasy

Black Widow (2021)

Keď idem sledovať marvelovku, chcem vidieť akciu a v tomto (trocha podhodnotenom) filme som jej dostala dosť. Je to proste také "marvelovské", ako povedal kamarát. Dalo sa z toho vytrieskať viac? Áno. To neznamená, že by produkcia šliapla vedľa. Len sa jej proste nepodarilo zavďačiť každému. Len, prosím, žiadne pokračovanie.

Potulný samuraj Kenšin: Konec (2021)

Zhliadnutie filmu som dlho odkladala. Veľmi som sa naňho tešila a zároveň som si bola vedomá, že ak si ho pozriem, bude to naozaj "Final". Na príbeh je tento diel asi zo všetkých najchudobnejší, aj keď téma je pomerne silná. Dej sa v prvej polovici vlečie a tomu je prispôsobený aj soundtrack. Lenže paradoxne sa toho povie najviac medzi riadkami. Tu sa zbiehajú všetky nitky predchádzajúcich dejov. Rurouni dospel, sype zo seba jednu múdrosť za druhou a dokonca sa naučil usmievať. Nie som si istá, či ma uspokojil záver. Naozaj som nečakala: "... a žili šťastne až kým nepomreli..." Jednako, moja divácka duša je uspokojená. Skvelé herecké výkony.

Nástrahy života (2018) (seriál)

Osudy tak skutočné, až to bolí. Napadlo mi, či od seriálu čakám, aby bol až taký úprimný a ono to tam niekde, v niektorej epizóde naozaj zaznelo. No, nečakám, preto ma tento prekvapil svojou presnou, nekompromisnou kresbou osudov, postáv, dejov. Skutočnosť, že ma vtiahol na miesta, kde sa dej odvíja a nechal ma niekoľko dní prežívať osudy postáv je nepopierateľným dôkazom, že v tomto prípade fungovali všetky kolieska produkčnej mašinérie. Jedinečný počin, skladám klobúk.

Misyeon paseobeul (2021)

Takto si predstavujem dobrú komédiu s kvalitnou akciou. Perfektné výkony, herecké aj produkčné. Ďakujem Lavínii za skvelé titulky.

Super já (2019)

Na tento snímok sa nedá pozerať očami filmového kritika, inak si tú jazdu divák neužije. Striehnutie na každý prešľap a nedokonalosť ho pripraví o takmer dokonalý zážitok z materializácie jednej stránky ľudského myslenia, cítenia, vnímania, snenia, ktoré prechádza z nespokojnosti do chorobnej posadnutosti. Veľmi dobré spracovanie ľudskej psychiky, ktoré nezabudne pripomenúť, že za všetko raz príde účet. Podľa mňa veľmi podhodnotený film a pritom sú herecké výkony, myšlienka aj spracovanie naozaj nadpremerné.

Láska sladká i kyselá (2021)

Veľmi pekne a citlivo zobrazené krehké väzby pratnerských vzťahov. Páči sa mi striedanie scén, ktoré udržuje diváka v napätí, aj záver, ktorý nie je zvyčajný u JK drám. Jednoduchý, ale veľmi podarený počin.

Geomsaekeoreul ibryeokhaseyo: WWW (2019) (seriál)

Internetový vek sa neriadi konvenciami, ale jednotkami a nulami. Toto je správa, ktorú vysiela seriál divákovi, aj keď sa z nej po ceste niekoľko slov vytratí. Prečo? Lebo technický vývoj je rychlejší, než zmena kultúrnych, spoločenských a rodinných vzorcov. Seriál je "dospelý", pozerá sa naňho dobre, lebo je umelecky a technicky zvládnutý na úrovni. Nasleduje konkrétnejší odkaz a tým je, že úspešná žena je príťažlivá v každom veku a inteligencia je sexi. Celým seriálom sa tiahnu zrelé rozhovory a myšlienky, skvele zahrané intímne chvíle a komplikované vzťahy. Vzťah staršej ženy a mladšieho muža je podaný v dvoch rôznych prístupoch - taký, aký je (Tammy a Morgan) a taký, aký by mohol byť (Scarlet a Sul). Modernému veku je prispôsobený aj obraz tohto vzťahu, absencia posudzovania a odsudzovania zo strany okolia, ktoré sa však prenáša do vnútra samotnej protagonistky. To, čo jej neotrieska o hlavu vonkajší svet, o to sa postará ona sama. Je to pochopiteľné preberanie tradičných, často spiatočníckych postojov a zvyklostí, dôkazu silných kultúrnych vplyvov. Vidíme silnú, nezávislú ženu s jasnými predstavami o živote a cieľmi. Paradoxne o nej, jej minulosti a rodinnom zázemí nevieme vôbec nič. Akoby sa vážne zjavila z rebríčka vyhľadávania, aby urobila v IT biznise aj v spoločenskom živote revolúciu. V každom prípade je to príbeh, ktorý diváka zaujme, pobaví a občas dojme k slzám. Výborné herecké výkony, na ktoré sa tak ľahko nezabúda.

Směr nebe (2021) (seriál)

Majstrovská kresba charakterov je posadená do dynamického deja. Celé to rezonuje otázkou, kedy sa stalo, že sme smrť oddelili od života.  Napriek tomu, niečo mi v tom seriáli chýbalo... alebo vadilo? Netuším. Scény sa mi zdali sterilné a odtrhnuté z reality. Ulica uprostred rušného mesta, po ktorej ide jediná dodávka, chodba veľkej nemocnice, po ktorej prechádza jediná osoba... štáb doslova vyčistil pľac nakrúcania. Takéto detaily na mňa kričali, že stojím za kamerou a sledujem príbeh o živote, nie samotný život. Škoda. Slabšie štyri.

Seulgiroun gambbangseanghal (2017) (seriál)

Tento seriál je dokonalá symfónia všetkých nástrojov. Mierne romantizovaný dej s nadsázkou, ktorý sa hemží fascinujúcimi postavičkami. Tie dostávajú dostatočný priestor, aby v divákovi rozpútali búrku emócií. Počas jednej epizódy sa tak ozývajú salvy smiechu aj vzlykanie. Občas si ani nestíhate uvedomiť, či plačete od dojatia alebo od smiechu. Je to majstrovské dielo celého výrobného štábu, takže na konci máte pocit, akoby ste sa lúčili s vlastným dieťaťom. Práca kamery je nadštandardná, strihom dotiahnutá takmer do dokonalosti, zrýchľovanie a spomaľovanie záberov, blednutie farieb obrazu, detaily sa prenášajú z jednej scény do druhej, všetko správne namiešané do koktejlu zábavy. Nuansy, ktorými je dej prešpikovaný, sú umocnené sugestívnou hudbou a zvukovými efektmi, ktoré mnohokrát povedia viac, než dialóg. Vôbec nechcem otvárať kapitolu jednotlivých hereckých výkonov, lebo by z toho bola novela. Budem sa opakovať, že výkony JK hercov sú dokonalé, na polohy niektorých som nebola zvyknutá a boli pre mňa príjemným prekvapením. U takýchto seriálov je plný počet hviezdičiek málo.

Syopingwang Lui (2016) (seriál)

Veľmi príjemný oddych a úľava pre nervy, ktoré predtým dostali zabrať pri sledovaní niekoľkých seriálov plných brutality. Scenár je dosť jednoduchý, v niektorých pasážach až povrchný, ale páči sa mi, že sa nesnaží hrať na niečo, čím nie je. Od začiatku je jasné, že ide o nadsádzku plnú láskavého humoru s postavami, ktorých naivitu, filantropiu a dokonca aj natvrdlosť si divák okamžite obľúbi. Veľmi dobrá kamera a obrazové aj zvukové efekty na pobavenie. Rada preženiem a ohodnotím štyrmi hviezdičkami.