• Rodinný

Taxi - Reverend Jim: a Space Odyssey (1979) (epizoda)

Partička zo seriálu sa snaží pomôcť kamarátovi a bývalému huličovi Jimovi spraviť skúšky do autoškoly, aby sa tak mohol stať ich kolegom. Jeho test na získanie vodičského preukazu je jedným z vrcholov americkej komédie vôbec. Vrelo doporučujem.

Kam orli nelétají (1968)

Ak som tento film už v detstve nevidel aspoň 10x, tak naozaj neviem. Perfektná zmes akcie a špionážnej zápletky, ktorá kulminuje vynikajúcou scénou vo veľkej sále s krbom, kde sa rozohrá špionážna hra na plné otáčky. Film na motívy špionážnej knihy Allisatara MacLeana ťaží nielen z ústrednej dvojice Richarda Burtona a Clinta Eastwooda, ale aj množstva vynikajúcich hercov vo vedľajších úlohách. Šarmantná Mary Ure, ktorá tu plní úlohu sťa by Bond girl, viceadmirál Rolland, ktorého s noblesou zahrala stálica britskej scény Michael Hordern, či strach budiaci Derren Nesbitt ako major gestapa (ironicky tento herec je sám židovského pôvodu) - to všetko prispieva ku geniálnej kombinácii, ktorá človeka prinúti ostať s dejom od prvého momentu až po posledný. Zaujímavosťou je, že generála Wehrmachtu vo filme hrá Ferdy Mayne, ktorý sa na toto miesto nakrúcania - rakúsky Werfen so zámkom Hohenwerfen vráti o niekoľko rokov neskôr ako gróf Drakula v Jakubiskovom seriály Teta (neskoršie zostrihaný do filmu Pehavý Ma a strašidlá). Zámok s lanovkou ako kvázi nedobytné sídlo Nemcov, vrtuľník, ktorý berie dych aj samotným Nemcom, či pamätná bitka na lanovke - to všetko z tohto filmu robí špionážnu klasiku. Je to film v ktorom Clint Eastwood zabije najviac protivníkov. Čo tomuto filmu dodáva punc skutočného veľkofilmu, je jeho hudba. Ron Goodwin zložil hudbu, ktorá s vami zostane, aj keď film už dávno skončil.

Kaktusový květ (1969)

Skvelá komédia, ktorá je adaptáciou divadelnej hry z Broadway. Komédia je stále aktuálna aj po vyše 50 rokoch. Téma lásky, nevinných klamstiev, ktoré niekedy spôsobia ešte viac chaosu a vynikajúce dialógy sú absolútnym plusom tejto komédie. Režisér Gene Sacks exceluje v tejto skvelej dávke neoplzlého humoru. Pikoškou je aj to, že do filmu dal i svojho syna, ktorý hrá synovca zubárovej sestričky. Hlavné postavy: Zubár - W. Matthau, sestrička Stephanie - I. Bergman, mladučká Toni - G. Hawn (ktorá za túto rolu dostala Oskara), ako aj Igor v osobe Ricka Lenza (ktorý rolu hral práve najprv na javisku a zapáčil sa režisérovi natoľko, že ho chcel aj pre film) sa perfektne dopĺňajú a idú na plnú paru. I. Bergman mala v čase natáčania už po päťdesiatke, predsa však je absolútne okúzľujúca a človek jej od samého začiatku drží palce. Kto má rád slušné komédie, pre toho je tento film doslova povinnou jazdou.

Tretí šarkan (1985)

Máloktorý film je taký, že si na neho z detstva človek pamätá i po rokoch s takým zvláštnym pocitom úzkosti. Tento film to dokázal. Koľko len stálo námahy nájsť titul filmu len na základe pár hmlistých spomienok. Téma ekológie na Slovensku v tej dobe a navyše zmixovaná so sci-fi - to je niečo, čo si už samo o sebe zaslúži vysoké hodnotenie. Za tú kozmickú loď v útrobách skaly, masky mimozemšťanov, ako aj dokonale pochmúrnu atmosféru - to sa nedá inak ako za plný počet hviezdičiek.

Safari (1986) (seriál)

Seriál môjho detstva. S akou radosťou som každú nedeľu doobeda čakal na ďalší diel tohto dobrodružstva. Kto si vtedy neprial byť členom tejto partie, ktorá natrafí na veľké tajomstvo ukryté pod Bojníckym zámkom? Kto by ako dieťa nechcel nájsť poklad ? A premeniť tak prázdninovú nudu na dobrodružstvo...Vynikajúce herecké obsadenie, kde boli skvelí nielen detskí herci (Hason, Šulajová, Magálová), ale aj celá plejáda dospelých - Dibarbora, Dočolomanský, Čálik, Kňažko, Debnár, Cigánová, Kocúriková. Pre vtedajšie deti absolútna špica slovenskej produkcie. Svadobné prstienky z drôtu v jaskyni mám v pamäti dodnes. Exteriéry Bojníc, koktavý Pipišta, prvé lásky - to všetko robí tento príbeh krásnou spomienkou.

Poslední kovboj zůstává (2009)

Film, pre ktorého pochopenie je skoro nevyhnutné pozrieť si aj zmazané časti, bez ktorých je príbeh značne neúplny a pre diváka občas nepochopiteľný. Film pochmúrny, ako väčšina fínskej kinematografie, odohrávajúci sa v dvoch časových rovinách. Tej minulej, keď sú hlavní hrdinovia deťmi - teda na počiatku 70. rokov a potom o 10 rokov neskôr. Príbehu nechýbajú skvelé dialógy (hoci videné s anglickými titulkami), neopozerané vtipné situácie, aj viaceré perfektné momenty, ktorým veľmi pomohlo herecké obsadenie. Obzvlášť chvályhodní sú detskí herci - Onni Tommila (ktorý si o pár rokov neskôr zahral jednu z hlavných úloh so Samuelom Jacksonom vo filme Big Game) a Ilmari Järvenpää. Ich herecké výkony v tomto snímku sú skvelé. Chuťovkou je aj skrytá reklama na všetko fínske - vrátane vojenských uniforiem (ktoré až nápadne pripomínajú Wehrmacht), ako aj cukríkov Fuzer či sauny. Milovníci Fínska si rozhodne prídu na svoje. Všetky postavy majú svoj zmysel, nie je tam nič, čo by bolo zbytočné. Pre mňa osobne najlepší fínsky film vôbec.