Profesionálové (1966)

Kvalitne rezisersky "zosnovane" westernove divadlo putovania "styroch statocnych" za vyslobodenim jednej legendarnej krasavice z ruk Mexikancov. Majstrovske zabery Udolia smrti, ci vyprahnutych prerii jedneho z pionierov novodobej dynamickej kamery Conrada L. Halla a epicky duniaca "orchestralka" Jarreho, svinsky bez oscarovej nominacie. Prepadnutie vlaku "mechikancami" remeselne na top urovni, lokacie osarpanych a spinavych mexickych dedin plne autenticke, vyslobodenie Claudie pyrotechnickou, streleckou a lukostreleckou mnamkou ako z Ramba (uz viem z kade si afghanska trojka brala namet), samozrejme Cardinale ako vysoko "trktatelny" objekt (este o milimeter viac ako Sophia Loren), akurat chemia medzi ustrednou stvoricou mohla byt viac "organickejsia" a dialogy smrcovnejsie. PS: Robert Ryan tu vyzera ako George Bush mladsi. 8/10

Válečník (1965)

Este strasnejsie zadne projekcie ako v o rok starsom Pade rimskej rise, Heston s odpudivym zostrihom vlasov "podla hrnca" a co ten debilny zvuk pri ohanani sa sekerou v uvodnom suboji s "plundermi"?! Ak spominany Fall of the Roman Empire bol poslednym klincom do rakvy "sandaloviek", tak toto je potom uz komplet zhnita truhla s hrdzavymi klincami. Nebojim sa to nazvat poloamaterskou filmarcinou "hollywoodskej" produkcie. Cele sa to odohrava v jednej malej utulnej pevnosti, prilahlom lesiku s "piatimi stromami" a otravnym pohanskym kmenom, hercami navlecenymi v nejakych pyzamovych tunikach s dykami za opaskom a blondinou z ochotnickeho divadla. Zaverecne obliehanie veze uz potom len vyzera ako ked sa deti na dedine zacnu hrat na "indianov" alebo "vojnu". Nikdy viac. Slabe dve.

Jubal (1956)

Neuveritelne sexualne napatie a "dusno" medzi honakom Fordom a femme fatale French (ja osobne by som ju oprel hned ked si v mastali zmyselne vypyta priniest drevo). Najlepim hercom samozrejme najspontannejsi buldog Ernest Borgnine, ktoreho povazujem spolu s Brandom a Newmanom za jedneho z priekopnikov "civilneho", realistickeho herectva, davajuceho "zbohom" teatralnemu saskovaniu. Opat dokonale nasnimane panoramy sirokouhlou optikou, akcia a napatie skor psycho-sociologickeho razu a vyborne nastrelene charaktery jedneho milostneho troj-stvor-pat-ci kolko uholnika. Rod Steiger si svojho slabosskeho "hajzlika" vychutnava az na kost.

Ďáblova brána (1950)

Mannovka, ktora "pro tentokrat" bojuje za prava Indianov. Boj lemovany krasnymi, wyomingskymi udoliami, pastvinami a lesnatymi pohoriami s jednoduchymi 50's charaktermi, solidnou reziou, Indianom Robertom Taylorom, ktory ako Indian vobec nevyzera a jednou ocarujucou zenskou Paulou Raymond. Sceny prestrelky a vybuchov medzi ovcami, ci zaverecneho obliehania ranca jedine nadstandardne nakrutene.

Modřiny (2020)

Halle Berry sa v tych ciernych "spandex" elastakoch v zaverecnom MMA suboji stava novou "cameltoe queen". Pri vyhlasovani vitaza jej "ju" riadne vidiet. Inak ale nic zaujimave k videniu. Len v poslednom case lahku, televizne posobiaciu, typicku bachorku od Netflixu o stratenej bojovnicke, jej stratenom synovi a znovunachadzani stratenych hodnot. Halle Berry ako reziserka uz radsej nie, ako herecka "velice" ano.

Velký červený pes Clifford (2021)

Pred zhliadnutim som sa akymsi omylom domnieval, ze ide o 3D animak. A v tejto forme by to bol konieckoncov lepsi film ako hrany. Paramountacka "disneyovka", ktora sa zabudla v devatdesiatkach (101 Dalmatians, Doctor Dolittle etc.), prespikovana moralistickou infantilnostou s velmi pekne vyanimovanym "cervenym" psiskom. Lahko zabudnutelna jednohubka dokonca i pre detske publikum.

Princezna D. (2021)

Do seba zahladena (osemdesiat percent stopaze len detaily tvari), artova (staticke zabery sedivej britskej prirody), depresivna, tazko festivalova "ulitba" jednej kratkej periode britskych dejin s jej najjasnejsim diamantom - Lady Di. Na ulohu skvele sustredena Stewartka (tie autenticke zahanbene pohlady do zeme a do boku) v televizne vyzerajucej forme s "larrainovsky" pridlhymi, radoby umeleckymi scenami. Kostymy opat vypiplane az na samu dren. A to jest vsetko. Rovnaky mirror effect ako pri Jackie - skvely zensky herecky vykon uvazneny v reziserskej artovej onanii a snimka pre maly okruh divakov, ako verbal povie, ktory radi "opetkuju monoskop". 5/10

tick, tick...BOOM! (2021)

Po otravnom a prepalenom In the Heights dalsi prepaleny a otravny muzikalovy, postmoderny mismas, miesajuci divadelne javiskove a dokumentarne stand-up vystupy s hranym filmom. Nenavidim tieto kombinacie. Hrany film by sa nemal nikdy miesat s divadlom. Bud jedno, alebo druhe, nie dokopy. Garfield mi po Eyes of Tammy Faye uz druhykrat tento rok isiel na nervy a zacina to hranicit s nenavistou. Hodil si sa na Spidermana, ale na oscarove charakterne ulohy nemas, skor na ulohy zmatenych chlapcov v romantickom zanri. Moja averzia ku kabaretnemu a "priteplenemu" stylu hudby a piesni tiez nepomaha (potesil ma jedine vystup ciernej holky na streche s  oranzovo-ciernou nocnou oblohou a siluetami mesta s prepinanim na "audience" event). 4/10 zo sucitu, ze Netflix sa snazi prist s niecim novsim.

Pád říše římské (1964)

Posledny klinec do rakvy slavnej ery "sandaloveho" filmu a namet pre Scottovho slavneho Gladiatora. Hned na zaciatku otravi zostarnutymi zadnymi projekciami v severskej Italii, ci tahajucimi sa dilemami Aleca Guinnessa, aj ked ako na herca, je na neho radost pozerat. V polovici filmu zomiera, vraciame sa na juh a aj ked sa zradny Plummer snazi, ostatni mu to len kazia svojou znamou teatralitou a tentoraz ani krasna Sophia nepomoze. Hra v podstate typovo tu istu rolu ako v El Cidovi, ale horsie. Produkcne hodnoty typu ako kostymy, dekoracie a davove sceny su opat kvalitne opatrene, ale unavena rezia z nich robi len "karikaturu". Anthony Mann bol rovnako ako dnes Rian Johnson totalne posadnuty cervenou farbou. Zaverecne suboje (v niektorych momentoch na smiech "zrychlene") su len "zivackovou" zalezitostou z uz polovicateho zazitku.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Tak toto sa hrubo nepodarilo. Sony-marvelacky Batman a Robin, neuveritelny "sesup" nadol oproti skvelej, komornejsej jednotke. Ak vas bavi viac kuzelna a najcivilnejsia Michelle Williams a nie dve najvacsie "venomacke" hviezdy je nieco sakramentsky zle. Serkis je novy Schumacher. Tri s odretymi usami lebo Hardy, lebo Michelle a lebo Venom lepsi mimo Hardyho, nez v nom. No more comment.