F1: Touha po vítězství - V horkém křesle (2021) (epizoda)

Rozhodne najsilnejšia časť celej série. Nehoda Romaina Grosjeana bola síce zdramatizovaná, ale len tak, aby to bolo záživné a pozerateľné. Epizóda teda nie je ničím prehnaná a je "self-aware" v tom, že nehoda bola strašná sama o sebe a nie je potreba ju nafukovať. Epizóda sa tak pozerá nie len na nehodu samotnú, ale aj na postupné zvyšovanie bezpečnosti v F1, vďaka ktorej Grosjean odkráčal len s miernymi popáleniami. Liberty Media taktiež nezabúda poďakovať všetkým, ktorí pri nehode pomohli, či už to boli maršali, alebo Alan van der Merwe. Epizóda taktiež dobre poukazuje na to, že aj napriek bezpečnostným vylepšeniam, na jazdcov na trati je stále vyvíjaný tlak a nebezpečenstvo veľkej a potenciálne smrtelnej nehody ešte stále existuje.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Film krásne poukazuje na politické boje, odohrávajúce sa v leteckom svete. Pilot, ktorý dokáže s Airbusom pristáť na rieke tečúcej cez centrum mesta bez toho, aby sa ktokoľvek zranil, tak musí čeliť útokom od samotného Airbusu za to, že bez motorov nedoletel až na letisko. Film je veľmi ľudský a snaží sa poukázať na to, že nie sme stroje a všetci niekedy spravíme chyby. Tom Hanks sa do svojej role vžil výborne. Film sa tak stáva veľmi pekným životopisným dielom, do ktorého ale miestami až moc zasahuje Hollywood, čo si Eastwood mohol odpustiť. Finálne hodnotenie 4/5, vytkol by som silný patriotizmus, ktorý je všade vo filme cítiť až moc, bez neho by to bolo na plný počet.

Le Mans '66 (2019)

Hviezdne obsadenie filmu napovedalo tomu, že to s ním Mangold myslel naozaj vážne, nikto ale asi nečakal až takúto nálož. Je ťažké natočiť závodný film s tou správnou mierou závodenia, rozprávania príbehu a akcie, tu sa to ale podarilo a film to tak posunulo do mojich all-time greatest. Film zozačiatku ukazuje politické boje, ktorých je závodenie plno, dokáže poukázať aj na politikárčenie "kravaťákov" a boje o pozície priamo vo Forde, zatiaľ čo vo Ferrari si nikto žiadne starosti nerobí, pretože všetci vedia že oni sú Ferrari a tým pádom sú tí najlepší a najrýchlejší. Matt Damon a Christian Bale svoje role zahrali priam bravúrne, jediná otázka po konci filmu, ktorá vo mne ostala bola, kto z nich bol vlastne lepší. Príbeh Kena Milesa sa v automobilovom svete rozprával už prakticky ako len povera, som preto rád, že sa veľké štúdio jeho príbeh konečne rozhodlo natočiť. Film má nádherné vizuály so super zvukovými efektami a rozhodne by ho mal vidieť každý nadšenec do automobilov.

Top Gun: Maverick (2022)

Z mojej strany rozhodne filmová udalosť roka. Do kina som na film išiel s nízkymi očakávaniami, tie ale Tom Cruise zobral a roztrhal minimálne tak, ako nepriateľské SU-57 a na filme som bol nakoniec minimálne štyrikrát. Film je dejovo výborne spracovaný, kde osoby prechádzajú niekoľkými etapami a môžme pozorovať ich vývoj. Kľúčové postavy sú spracované tak, že sa o ne budete zaujímať a budete chcieť, aby žiadna z nich nezomrela, pretože je vidieť, že všetky majú niečo do seba. Azda najväčším vývojom prechádza práve Maverick, ktorý sa z namysleného egomaniaka postupne posúva na človeka, ako všetci iní. Celý film je akčne nabitý, akciu ale prelína aj miernou romantikou, tak ako to bolo aj v prvom filme. Vizuálne je film nádherný, film má taktiež výborné zvukové efekty, ktoré sú dopĺňané o namieru ušitý sountrack. Filmu sa dá vytknút len vyššia politická korektnosť, kde je nepriateľská strana označovaná za "nepriateľa" a Maverickovi z bundy zrazu zmizla vlajka Taiwanu. Finálne hodnotenie je 5/5 a film už teraz označujem za budúcu klasiku.

Avatar: The Way of Water (2022)

Film pokračuje v tom, kde prvý Avatar skončil. Nádherné ukážky sveta a jeho prírody, to sú ale bohužiaľ jeho jediné plusy a pokiaľ vás zaujíma niečo viac, ako pozeranie na modrých tvorov a veľryby, film pravdepodobne nebude pre vás. Keby mi niekto dal za úlohu napísať najviac prediktívny dej filmu, nedokázal by som napísať niečo tak prediktívne, ako sa to podarilo Cameronovi. Už od prvých 15 minút minimálne polovička kina vedela, ako film skončí, vyše trojhodinová stopáž mi preto aj v tomto prípade príde byť nesmierne prehnaná. Film ma taktiež niekoľko veľkých dier v príbehu, nepochopil som napríklad, prečo chce Avatar "zlého" generála tak moc zabiť vedúceho Avatara Na Vi, aj po tom, čo z vedenia odstúpil a išiel sa skryť. Ďalšiou, obrovskou dierou je, (spoiler) - Kam zmizli všetci vodní Na Vi počas finálnej hodiny? Počas celej finálnej bitky sme nevideli ani len jedného, ocitli sa zrazu až na úplnom konci filmu. Celé hodinové predstavovanie ich rodiny a zvyklostí mi tak prišlo byť úplne zbytočné. Nepáčilo sa mi taktiež, že celý dej sa odvíjal od toho, že deti vždy spravili niečo, čo nemajú a malo to nejaké následky. Pokiaľ by sa to stalo raz/dvakrát, okay, ale celý film odvíjať od zlých rozhodnutí detí je trochu nudné. Finálne hodnotenie je 3/5 za pekné vizuály a zmienku toho, že si ľudstvo musí hľadať novú planétu kvôli tomu, že si starú zničilo. Dejové linky vo filme avšak nehľadajte.