Věčná planeta: Hrdinové oceánů

(TV film)
  • Česko Hrdinové oceánů (více)
Velká Británie, 2021, 52 min

Na Velké útesové bariéře nám doktorka Emma Campová ukáže, v jak extrémních podmínkách jsou schopni žít koráli představující naději pro zranitelné útesy po celém světě. Profesor Michel André vyzkouší v Antarktidě průlomovou technologii pro poslech oceánských zvuků, což je podstatné pro ochranu moří před přílišným znečištěním hlukem. V Peru se doktorka Kerstin Forsbergová snaží o vzdělávání veřejnosti v oblasti ochrany mant, zatímco v západní Austrálii se doktor Brad Norman pustí do elektronického značkování určeného k ochraně žraloků obrovských. V hloubi patagonských fjordů dokumentuje doktorka Vreni Häussermannová neúnavně ohrožené živočišné druhy dříve, než zcela vymizí. K tomu jí slouží miniaturní ponorky. Sylvia nám prokáže, že jsou nové technologie klíčem k průzkumu a ochraně moří, a Ghislain Bardout z Francouzské Polynésie vytvořil pozoruhodné podvodní obydlí, které vědcům umožňuje zůstat ponoření i několik dní. Záchrana moří je bitvou na mnoha frontách a tito zapálení oceánologové nás přesvědčí, že s láskou a oddaností je možné cokoliv. (National Geographic)

FritoleXx

Ekologické varování pro lidstvo, které divákům nepředá téměř nic, co by už roky nevěděli. Vše proloženo pár pěknými záběry na korálové útesy a lehké nahlédnutí do života několika lidí, kteří zkoumání a ochraně oceánů zasvětili život. Naprosto chápu potřebu vzniku podobných dokumentů neustále dokola, neboť jen když to budou mít lidi neustále na očích, tak teoreticky mohou do budoucna vyrůst ohleduplnější generace a ostatně je to i zdroj peněz pro angažované organizace, ale na informační hodnotě díla to nic nemění. ()