Khagan1389

Český název by klidně mohl být Válečník: bitva u Khalkhin Gol. Z pohledu mongolského diváka to bude asi epický válečný epos o mongolské armádě, kterak stanula před japonskými útočníky. Z pohledu mého (a asi i většinového západního diváka) je to průměrný (momenty až podprůměrný film) o etapě (bitvě) druhé světové války, která mi nic moc neříká (ačkoliv jsem milovníkem válečných filmů a o války jako takové se zajímám více než dost). Nevím jakou mají Mongolci zkušenosti s válečnými filmy (něco mi říká že jich asi moc nebude), ale film působí mnohdy až amatérsky. Od vyprávění (neumí pořádně vygradovat situace a neumí vytěžit z dramatických momentů tolik, co bych očekával a chtěl od typu tohoto filmu.) přes herecké výkony a pokud chtěl film oslovit i jiné než mongolské publikum tak i o trošku větší historický vhled by vůbec neuškodil. A mimochodem zvuky výstřelů zbraní jsou naprosto příšerné (to už i v  současných počítačových hrách zní většinou mnohem lépe).   Khorloogiin Choibalsan byl docela drsným komunistickým hovádkem a v Mongolsku (nejen, ale z převážné většiny ano) byl díky němu hodně tvrdý režim. Bonzovalo se (asi jako všude, kde je komunistický diktátorský režim) a udávalo i z vylhaných důvodů, jako se to stalo hlavnímu hrdinovi tohoto filmu. Ti největší parchanti zůstali většinou v klidu a nebo dokonce za svou bonzáckou činnost odměněni. Film je pro západního diváka především zajímavou kuriozitou, ale má i jednu velkou pozitivní vlastnost a tou je (opravdu malá, ale přeci jenom nějaká) nabytá znalost o tom, jak vypadala situace Mongolska za druhé světové války a že došlo k nějaké bitvě u Khalkhin Gol. A nechci zapomenout pochválit hudbu, má to  dobrou ústřední melodii ( tedy soundtrack je docela slušný). K samotnému hodnocení pro Mongolce asi 4nebo5 hvězdiček, pro západního diváka tak max 2 hvězdičky - volím kompromis, hodně kostrbaté 3hvězdičky a plus minus 55% ze sta i s ohlédnutím že jde právě o mongolský film (jsem ale přesvědčen že existují mnohonásobně lepší mongolské filmy). ()