Světlo

(festivalový název)

Karlheinz Stockhausen byl německý avantgardní komponista, průkopník elektronické hudby, vizionář, megaloman a autor zdánlivě nerealizovatelného projektu. V roce 1977 začal připravovat operní cyklus „Licht“. Zahrnoval sedm oper, stovky umělců*kyň a čtyři vrtulníky. Dokončil jej o 26 let později, pár let před svou smrtí. K inscenaci celého 29 hodin dlouhého představení za skladatelova života nedošlo. Teprve v roce 2019 se této výzvy chopila Nizozemská národní opera. Film je současně dobrodružnou kronikou vzniku jedné z nejvelkorysejších hudebních produkcí historie i intimním portrétem samotného Stockhausena. (MFDF Ji.hlava)

Merzin

I přesto, že to byl dost náročný film na sledování, tak se mi sledoval zlehka. Velmi zajímavé postavy, nácvik šíleně složité opery. A když už ke konci na chvilku poprvé zvolnilo tempo, tak přišla největší nálož. Matka Stockhausena po třetím porodu skončila v psychiatrické nemocnici (což ve 30tých letech muselo být otřesné kdekoliv) a v průběhu druhé světové války byla nacisty spolu s dalšími poslána do plynu. Otec zemřel na frontě a mladý Stockhausen se sice bojů kvůli nízkému věku neúčastnil. Ale plnit v 16ti letech márnice vojáky po útoku fosforovými bombami kousek od fronty muselo být víc než dost otřesné. Krásný a komplexní film :-) ()