Koraci kroz magle

Po pokuse o vymanenie sa z obkľúčenia nepriateľa, ostali z celej brigády partizánov dvaja zranení a dvaja zdraví bojovníci. Títo sa vydali na pochod k svojej jednotke. Kapitán SS Keler nechápe, ako mohli prežiť práve oni štyria a rozhodne sa ich ponechať žiť a  sledovať ich postupné fyzické a následne aj psychické zlyhávanie. Menej zdatnejší Vingjo a Murda si siahnu na svoj život a zdatnejší Gavrilka so zraneným Miškom uniknú po vode z dohľadu kapitána SS. Ten si nakoniec musí uznať svoju porážku. (Volodimir2)

Volodimir2

Film je z obdobia 2. svetovej vojny, ale v žiadnom prípade by som ho nezaradil do skupiny vojnových filmov. Môžeme ho pokojne zaradiť do oblasti partizánskych juhoslovanských filmov, ale v podstate ide o psychologickú drámu. Partizánska brigáda sa dostala do delostreleckej paľby nepriateľa a z 80 partizánov prežili štyria, 2 zdraví a 2 zranení. Zdraví partizáni odnášajú zranených z bojiska a vydávajú sa na dlhú cestu k svojej jednotke. Nemecký veliteľ obdivuje vytrvalosť v odpore, fanatizmus svojich protivníkov a tak sa rozhodne ich nechať žiť a sleduje ich bezhraničnú vytrvalosť v pochode. Ale medzi partizánmi sa začnú lámať vzťahy, prerastať nedôvera, mrzutosť ranených s ich úplného sa odovzdania zdravým spolubojovníkom. A ako narastá ich fyzická vyčerpanosť stúpa aj psychická je už len krôčik k nepredvídaným udalostiam. Film ma maximálne prekvapil, u týchto Juhoslovanských filmov som bol naučený na akčnosť a neustále boje aj s patričnou propagandistickou vsuvkou. A tieto črty mi v tomto filme chýbajú, ale to vôbec nie je na škodu tohto filmu a preto aj to vysoké hodnotenie. ()