Perimetr - Série 1 (2023) (série)

Epizoda 10 (S01E10)

(epizoda)

V pěti reportážích desátého dílu magazínu Perimetr si opět přiblížíme některé jednotky a techniku České armády.  V historickém úvodu „Vznik výsadkového vojska“ se seznámíme s anabází vzniku výsadkového vojska od roku 1947 po dnešek, kdy v roce 2020 vznikl v Chrudimi ze 43. výsadkového praporu výsadkový pluk. Následuje „Technika 14. pluku logistické podpory“, jejíž činnost spočívá hlavně v přepravě kontejnerů a opravách vojenské kolové techniky, k čemuž slouží mj. i plně vybavená mobilní dílna. V reportáži „220. vrtulníková letka“ zjistíme, že tento útvar má za sebou již 30 let existence. Vrtulníky MI 171 S dokážou doletět na nejnemožnější místa, jejich posádky jsou vycvičeny k létání za všech povětrnostních podmínek a v mnoha lokalitách. O svých zkušenostech tu hovoří letec kapitán Dušan Plško. O tom, jak funguje protiletecká obrana, se dozvíme v kapitole nazvané podle používaných systémů „RBS – 70“ a nakonec v příspěvku „Rozcvičení před tělesnou zátěží“ představí kapitán Radoslav Kala, lektor tělesné přípravy, spolu s figurantem jednotlivé typy cviků, které zvyšují tepovou frekvenci, prokrvují svaly a zvyšují kloubní pohyblivost před samotnou tělesnou zátěží. (Česká televize)