Perimetr - Série 2 (2024) (série)

Epizoda 7 (S02E07)

(epizoda)
? %
Česko, 2024, 26 min

Sedmý díl Perimetru je v pěti kapitolách celý věnován aktivním zálohám Armády ČR. V prvním příspěvku „Aktivní záloha Ozbrojených sil ČR“ nejprve vidíme ocenění aktivních záložníků u příležitosti 20. výročí vzniku AZ za přítomnosti ministryně Ministerstva obrany ČR. Dozvíme se o historii působení aktivních záloh od roku 2024, o zákonu o službě vojáků v záloze z roku 2016. V současné době mají AZ přes 4400 vojáků. Pokud chce někdo v AZ sloužit, musí splnit základní podmínky přijetí, to znamená zdravotní způsobilost, věk, občanství, trestní bezúhonnost. Splní-li to, může si pak i vybírat, kam chce nastoupit. Má mnoho možností kde působit: třeba u mechanizovaných jednotek, u dělostřelectva, může být logista, lékař, zdravotník, specialista IT, analytik, zpravodajec apod. A všichni by měli mít na paměti, že války nevyhrávají pravidelné armády, ale armády, které se budují ze záloh. V historickém příspěvku „Poslední vojáci v základní vojenské službě“ mluví historik VHÚ Jaroslav Láník o tom, kdy základní vojenská služba v ČR skončila a jak pro celé generace mladých mužů probíhala. A také o tom, že od roku 2005 je Armáda ČR plně profesionální a jaké jsou její možnosti a preference. V kapitole „Aktivní záloha – pomoc ukrajinským vojákům“ jsme svědky cvičení ukrajinských vojáků na našem území a také nám vojáci našich aktivních záloh představí specializované záchranné batohy, nakoupené ze sbírek českých občanů v hodnotě přes tři sta tisíc korun. Zajímavé informace hlavně pro studenty vysokých škol zaznívají v kapitole „Kvóty pro studenty v aktivní záloze“. Volitelný předmět Praxe u Aktivních záloh Armády ČR přibližuje Jan Kofroň z Fakulty sociálních věd, institutu politických studií UK: studenti získávají kredity za to, že absolvují cvičení v délce aspoň sedmi dnů. Předmět je primárně cílen na lidi, kteří už v aktivních zálohách jsou a pro které je obtížnější plnit při studiu podmínky pro aktivní záložníky. Studium má dvě varianty, pro studenty bakalářského a magisterského studia zároveň s tím, že kdokoliv je studentem University Karlovy si může tento předmět zapsat. V příspěvku mluví také studenti o svých zkušenostech při získávání kreditů z tohoto předmětu. Neméně zajímavé informace a obrazové záběry ze cvičení vojáků armádních záloh přináší příspěvek “Výcvik aktivní zálohy přežití v horských podmínkách“. Vojáci AZ se tu učí veškeré dovednosti pohybu v horách. Řeší například lavinovou problematiku nebo nouzové bivakování. Zdá se, když mluví o své motivaci působení v AZ, že to berou i jako dobrodružství – přespávání na sněhu, pohyb na lyžích. Musí si poradit jak materiálně, tak dovednostně. I s minimálním vybavením dokážou přečkat noc i dvě v extrémních zimních podmínkách. (Česká televize)