Tristan und Isolde

Německo, 1998

Režie:

Brian Large

naxicka

Musím se přiznat, že toto nastudování Wagnerovy nádherné opery se mi moc nelíbilo. Tato inscenace pochází z opery v německém Bayreutu. Inscenace byla vcelku moderní - i když některé kostýmy byly zase tradiční. Záměrem tedy bylo zřejmě propojení moderního s klasickým, ale myslím, že tady se to povedlo jen z velmi malé části. Kostýmy hlavních představitelů působily až směšně a inscenace mnohdy taktéž. Přitom si zrovna nemyslím, že k příběhu Tristana a Izoldy patří komičnost... Co se týče hlavních představitelů, tak nadšena jsem také nebyla. Když opomenu jejich věk (to bychom dnes na operu pomalu nemohli jít), tak i pěvecky tam nebyl nikdo výrazně dobrý. Ano, uzpívat Wagnera je někdy nadlidský výkon, ale má tedy cenu pouštět se do takového díla, když takto schopné zpěváky nenaleznu? Toť asi věčná otázka... Izoldina představitelka Waltraud Meier měla pěknou barvu hlasu ve sředních polohách, ale jakmile se přikročilo k tónům vyšším, hlas nabral nepříjemný třas a tremolo. Nicméně například u nás, by se asi lepší Izolda těžko našla...(Což je podle mého mínění katastrofa, zvlášť, když se to SOP chystá na jaře premiérovat...) Co se týče Tristana (Jon Fredric West), tak mohu říct, že ničím neoslnil. Jedná se o hezký hlas, ale technicky ne moc dobře školený, proto myslím, že wagnerovské role pro něj nejsou zrovna to pravé ořechové... Zpíval s takovým úsilím, že na mě přenesl chvílemi bolesti krku, což tedy opravdu není pro diváka žádoucí. Role krále Marka byla obsazena solidním Kurtem Mollem, který tuto roli zvládl bez viditelných obtíží. Další role byly obsazeny možná lépe než hlavní představitelé, ale tak to mnohdy bohužel bývá. Jediným skutečným drahokamem a pokladem představení bylo dirigentské řízení Zubina Mehty. Tento pán byl opravdu král dirigentů a znovu jsem před ním mohla ve skrytu smeknout. Dokázal z orchestru "vymačkat" každou notu a pod jeho vedením romantika z Wagnerovy hudby jen sálala. Díky němu si tato inscenace zaslouží své ***, jinak bych hodnotila hůře. Bravo maestro!! ()