Na jihu Číny

? %
Sovětský svaz, 1950, 18 min

Režie:

Ivan Lukinskij

Film ze seriálu barevných sovětských dokumentárních filmů o různých částech Číny. Tento film nás seznamuje s bohatou krajinou na jih od řeky Jang-dzä, ohraničenou Jihočínským mořem a Himalajemi. Obrovské nerostné bohatství i skvělá úrodnost nepřinášela čínskému lidu donedávna žádný užitek, vše vlastnili zahraniční kapitalisté a čínští statkáři. Teprve vítězství lidu přineslo nový život. Film skvěle zobrazuje překrásnou přírodu této části Číny i svérázný život čínského lidu. (FILMOVÝ PŘEHLED 4 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Mnozí z nás si donedávna nedovedli představit život v Číně. Lživé a tendenční buržoasní prameny zkreslovalyI}'1 tuto krásnou zemi a její lid. Teprve nová čínská a sovětská literatura nám pomohla opravdu poznat Čínu a její lid. Serie sovětských barevných dokumentárních filmů je skvělým prostředkem k poučení našich diváků, neboť film má možnost vše ukázat co nejnázorněji. Film „Na jihu Číny" dokumentuje jak tato část Číny, bohatá na nerosty a v některých částech velmi úrodná, byla stejně, jako ostatní čínské provincie za vlády kuomintanců, v područí imperialistů, kteří kořistili obrovské zisky, zatím co čínský lid zde umíral hlady. Ale současně ukazuje jak v Číně národně osvobozenecký boj přinesl lidu nejen svobodu, ale i změnu celého jeho dosavadního života. Čínský dělník přestal být otrokem zahraničních pánů a statkářů. Stal se vládcem i hospodářem ve své zemi. Filmový přehled 4/1952 ()