Na začátku cesty II.

Československo, 1951, 15 min

Režie:

Josef Bílek

Antonín Zíb

Krátký zemědělský film, který je pokračováním 1. dílu stejnojmenného snímku. Zatím co v prvním díle film názorně ukázal jarní práce 1951 a provádění demonstračních pokusů s ošetřením luk, s úzkořádkovou a křížovou setbou, s výrobou a užitím granulovaných hnojiv a s hnízdovou výsadbou brambor na JZD v Kamenici, ukazuje druhý díl výsledky sklizní na pokusných dílcích. Film vrcholí nástupem kamenických družstevníků do podzimních prací, kteři už ne na pokusných polích, ale na velkých lánech zavádějí osvědčené methody sovětské agrotechnické vědy. Toto je cesta definitivní likvidace zaostalosti a zbytečné dřiny, cesta, která vede k zvýšení produktivity, k růstu životní úrovně a blahobytu venkova. (Filmový přehled)

ripo

Naši družstevníci, kteří společně hospodaří na velikých lánech, vytvořili si tak základní podmínky pro využití sovětské agrotechnické vědy v boji za vysoké výnosy. Na jaře 1951 desítky JZD provedly pouze na hektarových dílcích řadu pokusů podle osvědčených method sovětských kolchozníků. Na podzim téhož roku byly to už stovky a stovky hektarů, které byly osévány křížově. V mnoha družstvech se použilo i dalšího přínosu pokrokové sovětské agrotechniky - granulovaného hnojiva, kterého se dnes na polích kolchozů a sovchozů používá jíž na milionech hektaru půdy. Naši družstevníci následují příklady svých velkých učitelů, aby zvýšili úrodnost svých polí. Filmový přehled 11/1952 ()