Ruské světlo

? %
Sovětský svaz, 1950, 32 min

Režie:

V. Granatman

Sovětský film o prvních objevech z oboru elektřiny zejména o objevení elektrického osvětlení. Film seznamuje s pokusy prvního ruského akademika Lomonosova i s objevy jeho následovníků, zvláště s výzkumy ruského učence a vlastence Petrova, vynálezce elektrického světla, i s dílem tvůrce ,,ruského světla" Pavla Nikolajeviče Jabločkova. (FILMOVÝ PŘEHLED 28 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Není snad oboru lidské práce a v něm objevu nebo vynálezu, jehož autorem by nebyl některý ruský nebo za našich časů sovětský vědec. V mnohých případech bylo dokázáno, že kde ještě do nedávná byl za původce toho či onoho objevu považován příslušník některého jiného státu, ve skutečnosti šlo o přivlastnění nebo ukradení autorského práva se strany oné země či některé její kapitalistické společnosti. Můžeme proto tvrdit, že většina velkých objevů z minula vzešla z lůna ruské vědy, jež v sovětských učencích našla své následovníky, a proto dosáhla mnohých překvapujících vítězství a takového rozkvětu, jakého může dosíci jenom věda, jež na rozdíl od vědy buržoasní slouží poctivě lidu. Ruská věda vytvořila předpoklady pro využití síly socialistického člověka, který dnes svým mozkem a svýma rukama mění tvářnost světa. Filmový přehled 27/1952 ()