Historie jednoho vítězství

• Sovětský svaz Istorija odnoj pobedy
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1950, 30 min

Snímek seznamuje diváka s počátky rychlostního opracovávání součástek v jedné z železničních dílen Sovětského svazu. Soustružník Podorožňakov z Leningradsko-finských dílen, který byl iniciátorem pokusů, překonal s pomocí techniků, vědců a soudruhů ze stranické organisace všechny potíže. Zmodernisováním a úpravou soustruhu, použitím nožů se záporným řezným úhlem, zavedením nových technických zařízení a lepší organisací práce i uspořádáním pracoviště se mu podařilo dosáhnout vysokých rychlostí, které mnohonásobně zvýšily kvalitu práce. Podorožňakovova příkladu následovali další novátoři, takže rychlostní opracovávání součástek je dnes rozšířeno ve všech železničních dílnách a závodech SSSR. Film byl vyroben pro ministerstvo železnic SSSR.(FILMOVÝ PŘEHLED 29 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Na produktivitě práce je závislá životní úroveň pracujících. Snímek nás seznamuje s úsilím o zvýšení produktivity práce v úseku železniční dopravy. Boj o rychlost začal v železničních opravnách. Film podrobně seznamuje s počátky novátorských pokusů o zavedení vysokých řezných rychlostí v jedné z železničních dílen. Poukazuje na překážky, jež stály v cestě splnění úkolu, i na způsob jejich odstranění a překonávání. Film správně vyzdvihuje nutnost studia odborné literatury, nutnost spolupráce s vědci, techniky, stachanovci i stranickými organisacemi v závodě. Filmový přehled 32/1952 ()