Knihovna V.I.Lenina

• Sovětský svaz Biblioteka V. I. Lenina
všechny plakáty
? %
Sovětský svaz, 1952, 22 min

Sovětská krátký film o státní Leninově knihovně v Moskvě. Seznamuje nás jak s jejím vzácným kulturním bohatstvím, tak s jejím dokonalým technickým vybavením. Knihovna je nejen velkolepým svědectvím starobylosti ruské kultury, ale také důkazem úžasného rozkvětu sovětské vědecké i krásné literatury. (FILMOVÝ PŘEHLED 4 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Poklady lidského myšlení, uložené ve Státní knihovně Leninově v Moskvě, se vytvářely celé tisíciletí. Kniha je duchovní odkaz jednoho pokolení druhému. Kmeny, lidé a státy zmizely, ale kniha zůstávala. „Kniha rostla spolu s lidstvem, v ní se krystalisovala veškerá věda, ohromující rozum, a veškeré vášně, ohromující srdce." A jako v jiných oborech kultury, také na tomto jejím úseku je sovětské knihovnictví naším vzorem. I pro naše knihovny platí slova Leninova, podle nichž pýcha a sláva veřejné knihovny je v tom, jak hodně koluji v národě knihy, kolik je získáno nových čtenářů a jak rychle se uspokojuje jakákoli poptávka po knihách. Filmový přehled 4/1953 ()