Volha - Don

všechny plakáty
Sovětský svaz, 1952, 79 min

Režie:

Fjodor Kiseljov

Celovečerní barevný sovětský dokumentární film o první z velkých staveb komunismu, Volžsko-donském průplavu Vladimíra Iljiče Lenina, provádí diváky všemi nejdůležitějšími etapami stavby. Začíná vysvětlením složitého projektu stavby, jejímž cílem bylo spojení všech pěti moří evropské části SSSR v jednotný systém vodní dopravy, a je uzavřen slavnostním otevřením průplavu loni v létě. Autoři filmu si všímají zvlášť pozorně nesmírného technického vybavení stavby, neboť právě touto skutečností, že totiž všechny pozemní práce vykonávaly za člověka stroje, vytvořené sovětskými konstruktéry, se tato stavba lišila od všech staveb předcházejících. Jako celek je film velmi úspěšný dokument, důstojný odraz události, která se pevně vepsala do slavných stránek historie sovětského státu a budovám komunismu. (Filmový přehled)

ripo

Často se nám zdály skoro až neuvěřitelné zprávy, které jsme čítávali v novinách o budování velkých staveb komunismu v Sovětském svazu: v jak neuvěřitelně krátkých lhůtách zmáhají sovětští lidé přírodní překážky a tvoří díla gigantických, nevídaných rozměrů; jaké důmyslné, kolosální stroje jim k odstranění dřiny vynalezli sovětští konstruktéři; a konečně — jak se vzápětí, hned jako výsledek tvořivé práce sovětských lidí přetváří příroda, mění se její charakter. O tom všem nám nyní názorně, přesvědčivě, strhujícím způsobem vypráví film, věnovaný budování a otevření první z velkých staveb komunismu — Volžsko-donského průplavu Vladimíra Iljiče Lenina. Výstavbou tohoto kanálu bylo spojeno všech pět moří, které omývají břehy evropské části SSSR, v jednotný systém vodní dopravy. I příroda se nesmírně změnila: v dříve suchých stepích stalingradské a rostovské oblasti začali kolchozníci úspěšně pěstovat bavlnu, vinnou révu, objevila se tu i taková milovnice vody, jako je rýže. — Film „Volha-Don" svědomitě zachycuje všechny nejpodstatnější rysy jednotlivých etap rozvoje stavby, sleduje vznik Volžsko-donského průplavu od projektu přes první průkopy, přes stavbu přehradní hráze Cimljanského moře, přes budování hydroelektráren až k slavnostnímu otevření průplavu 27. července 1952, které se stalo skutečné všenárodním svátkem sovětského lidu. Film má pevnou dramatickou stavbu. Cílevědomě vede diváka k pochopení a poznání gigantické stavby. Seznamuje nejenom s dílem samotným, ale i s jeho technikou, s olbřími stroji, které byly speciálně pro tuto stavbu vyrobeny. Všímá si také lidí velké stavby — prostých hrdinů práce, kteří, mistrně vládnouce nejpokrokovější technikou na světě, v neuvěřitelně krátké době se zdarem provedli ve skutek plán, nad jehož reálností na západě pokyvovali hlavami se slovy: fantasie. „Veliké stalinské stavby komunismu vyjadřují mírové úsilí našeho lidu, jeho tvořivé síly. Proto je odpovědnost filmařů, vytvářejících díla o tomto největším thematu současnosti, tak veliká," psali ve svých poznámkách kameramani filmu Něbylickij a Jefimov. Je třeba říci, že v tomto směrů dostáli sovětští dokumentaristé svému úkolu čestně. Vytvořili dílo, které je důstojným odrazem slavné skutečnosti. Pro nás je pak tento film jedním z nejcennějších dokumentů: vždyť úspěchy sovětských lidí, budujících stavby komunismu, úspěchy v tomto filmu zobrazené nás zavazují a přímo posilují k usilovnější, ještě oddanější práci na výstavbě socialismu v naší zemi, k uskutečňování našich staveb socialismu. Filmový přehled 20/1953 ()