Varšava

? %
Polsko, 1952, 69 min

Režie:

Ludwik Perski

Polsky dlouhý dokumentární film o hrdinském boji, zkáze a mírovém budování hlavního města lidově demokratického Polska Varšavy. Snímek, uvedený básní Tadeusze Kubiaka a provázený hudbou Fryderika Chopina, Witolda Rowického a Henryka Markiewicze, nám ukazuje, s jakým hrdinstvím bránili Poláci své hlavní město před zkázou, kterou mu připravili okupanti, a s jakým hrdinstvím je dnes budují. Film je uchvacujícím svědectvím statečnosti i budovatelského nadšení polského lidu.(FILMOVÝ PŘEHLED 27 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

I při zhlédnutí této filmové kroniky o hrdinském boji Varšavy si těžko dovedeme představit všechnu onu hrůzu, jíž hitlerovští pochopové hlavní polské město zasypali, vyhlazujíce je ze základů. Laureát československé ceny míru, spisovatel Karel Konrád, ve své knize „Projíždíš novým Polskem" napsal, že nazvat Varšavu městem sedmibolestným je málo. Neboť z její, po sedm století shromažďované krásy, jejích alejí, starých paláců a nových bank, zbyly jen trosky trosek, Pohled na tu zkázu musí v nás jenom posílit nenávist k fašismu. A na druhé straně tím vetší obdiv chováme k těm, kdož na místě staré, nacisty zhanobené a zničené Varšavy budují Varšavu novou a ještě krásnější, pamětlivi slov svého předsedy Rady ministrů B.Bieruta: „Nová Varšava, hlavní město socialistického státu, musí dostat krásný vzhled, který bude projevem nového období práv pracujícího člověka. Filmový přehled 27/1953 ()