Pavel i Lyalya

• angličtina Pavel & Lyalya (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Rusko, 1998, 34 min

Starý muž leží na smrtelné posteli. Je jím ruský filmař Pavel Kogan. Žije společně se svou ženou Laylyou, rovněž filmařkou, v Jeruzalémě. Staří přátelé, kteří je přijeli navštívit z Ruska, o nich natáčí film. Atmosféra je uvolněná a domácí. Není veden rozhovor ani s Pavlem ani s Lyalyou a my se tak nedozvídáme téměř nic o jejich životě v Jeruzalémě nebo o Pavlově nemoci. Většinu času sledujeme Laylyu, která mluví o každodenních starostech s péčí o nemocného muže. Pečlivě si vyčesává své dlouhé vlasy a vzpomíná na svou babičku. Chodí nakupovat na trh a pečuje o svého muže. Jediná věc, kterou si teď Pavel přeje, je vrátit se do Petrohradu, svého rodiště. Ale Lyalya je přesvědčená, že cesta by pro těžce nemocného Pavla znamenala smrt. Koneckonců každý den strávený v Jeruzalémě je den strávený s jejím manželem. V průběhu filmu kamera opakovaně snímá stín pohybující se na stěně domu, když Lyalya odejde ze záběru. Tento poetický obraz ilustruje Pavlovu nevyhnutelnou smrt. Podle Lyaly nemá lékařská věda žádnou odpověď na jeho záhadnou nemoc a tak jediná věc, co jí zbývá, je starat se o něj a podporovat jej. (Doc Alliance Films)