Brána č.6

všechny plakáty
Čína, 1952, 104 min

Děj čínského filmu "Brána č. 6" se odehrává v severovýchodní Číně krátce před příchodem lidové osvobozenecké armády. Ústředním motivem je zápas dělníků jednoho velkého dopravního koncernu, jehož majitelé odepřeli vyplácet mzdy. Zápas vrcholí stávkou, do které nastupují solidárně i dělníci ostatních dopravních podniků. Nic je nemůže zlomit, ani zákrok ozbrojených policejních oddílů. Vedeni podzemní organisací komunistické stranu donutí podnikatele přistoupit na jejich podmínky. Při příchodu lidové osvobozenecké armády jsou monopoly zrušeny a podniky se stávají majetkem dělníků, organisovaných v odborech. Ti, kteří nelidsky zacházeli se svými zaměstnanci, jsou postaveni před soud a je nad nimi vynesen spravedlivý rozsudek. Film zaujme diváka nejen přesvědčivou prostotou, ale i silou výrazu, který spočívá jak v dobrém režijním vedení, tak i v hereckých projevech. Film byl natočen za pomoci tchien-ťingských dělnických odborů a za spolupráce tchien-ťiingského dramatického studia. (Filmový přehled)

ripo

Po definitivní porážce kuomintangu, po odstranění režimu národní zrady, representovaného Čankajškem, po staletích feudálního a koloniálního útlaku se stala Čína opět svobodná. Čínský lid bere moc do svých rukou a klade základy nového státu, založeného na svazku dělníků a rolníků a sjednocuje všechny národnostní menšiny. Monopoly jsou rušeny a podniky přecházejí do rukou těch, kteří v nich skutečně pracují. Konce vlády kuomintangu, konce feudálního panství a tím i konce otroctví čínského dělníka a počátky budováni, v jehož čelo se stavějí pracující nové Číny, zachycuje právě film „Brána č. 6". Vypravuje nám prostou formou o těch, pro které feudální panstvo neznalo jiného výrazu než luza, kteří s nedočkavostí očekávali den svého osvobození, kdy se pak chopili úkolů, které na ně kladly nesmírné požadavky. Film je pozoruhodný tím, že se nesnaží nikterak zmenšovat skutečné nesnáze, které nastaly dělníkům při přebírání moci do vlastních rukou. Jsou zde zachyceny nejen nepřátelské činy bývalých podnikatelů, ale jsou zde vykresleny po pravdě i ony obtíže, které nastaly novým majitelům a které vyplývaly právě z nedostatků jejich zkušeností. Ale právě v těchto záběrech nám film nejlépe podává charakteristické rysy nové Číny, podává obraz úsilí dělníků a dokumentuje převratné změny, které nastaly v životě pracujících. Filmový přehled 40/1953 ()