Moskva v životě Puškinově

všechny plakáty
Sovětský svaz, 1952, 21 min

Režie:

B.I. Šrejber

Krátký sovětský film o úloze, kterou v životě velkého ruského básníka A. S. Puškina hrála Moskva; Puškin se tu v roce 1799 narodil, prožil zde dětství a rozvíjel své počáteční literární zájmy četbou a setkáním s předními ruskými spisovateli té doby. Po studiích a letech vyhnanství se Puškin vrací do Moskvy v r. 1826. Car Mikuláš I. se ho snaží získat na svou stranu, avšak Puškin zůstává svým pokrokovým názorům věren. Po svatbě s N. N. Gončarovovou Puškin opouští Moskvu a jeho novým působištěm se stává Petrohrad. (FILMOVÝ PŘEHLED 41 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Po krátkém filmu „Puškinovy oslavy", natočeném u příležitostí oslav 150. výročí narození velkého ruského básníka, přišly před časem do našich kin dva krátké filmy, které se zevrubně zabývají pobytém a tvorbou A. S. Puškina v Michajlovském a v Petrohradě („Puškin v Michajlovském", „Puškin v Petrohradě"). Nyní mají naši diváci možnost spatřit další film, věnovaný tentokrát vztahům Puškina k jeho rodišti — Moskvě. Sled záběrů autentických míst, kde se Puškin narodil, trávil své dětství, navštěvoval přátele a četl jim své verše, spolu s fotografiemi dokumentů o jeho zálibách, prvních básnických a kreslířských pokusech, zápolení s carskou censurou, jakož i o jeho sňatku s N. N. Gončarovovou, vytváří zajímavý film, doplňující naše znalosti o životě a tvůrčí dráze velkého básníka, jehož statečný život i dílo se těší v Sovětském svazu i celém kulturním světě nesmírné oblibě. Snímek má výstižný komentář, využívající hojnou měrou bohatství Puškinových veršů a příkladně tlumočený Jiřím Dohnalem. Filmový přehled 41/1953 ()