Technika jízdy osobním automobilem

? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 15 min

Josef Velda

Instrukční film o zásadách bezpečného a spolehlivého ovládání automobilu. Každý řidič má ještě před nasednutím přezkoušet, zda fungují jednotlivé části složitého mechanismu automobilu. Především správná činnost mazání je nutná ke správnému chodu stroje, a také včasná prohlídka benzinové nádrže a chladiče zaručí bezpečnou jízdu. Poznávací značky a odrazná skla musí být čistá, stírač i ukazovatel směru musí fungovat, a posléze řidičský průkaz a předepsané osobní doklady musí být na svém místě. Ovládání stroje při rozjezdu i na trati musí být takové, aby zaručilo bezpečnost cestujících i řádný stav vozidla. To se týká i správného, plynulého řazení rychlostí, užívání brzd, vyjíždění a sjíždění svahů, najíždění do zatáček atp. Dobrý řidič zná dopravní předpisy a dodržuje je, protože ví, ze jedině bezpečné a spolehlivé ovládání vozu je zárukou rychlé a spolehlivé dopravy. (FILMOVÝ PŘEHLED 1 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Na naší dopravu jsou v době mohutného růstu naší průmyslové i zemědělské výroby kladeny stále větší požadavky. Rovněž přeprava automobily se podílí významným způsobem na celkovém objemu naší dopravy. Proto je v poslední době kladen stále větší nárok na spolehlivost a bezpečnost jízdy automobilovými vozidly. Proto také byly vydány i předpisy pomáhající zaručit správný chod motorových dopravních prostředků. Řidič musí nyní před každou jízdou dbát o to, aby byla zaručena správná funkce všech částí složitého motorového mechanismu, musí dbát i o to, aby měl v zásobě připraveny náhradní součástky tak, aby i při případném poškození mohlo vozidlo bez velkého zdržení pokračovat v jízdě. — Naše bezpečnostní orgány se starají o zvýšenou spolehlivost a bezpečnost v dopravě nejen kontrolní a pořádkovou službou, ale snaží se pomáhat řidičům i preventivním způsobem. Pořádají kursy, doškolování a berou na pomoc i film, který má řidičům pomoci ve správném ošetřování stroje. Tentokrát přistoupila naše dopravní bezpečnost ve spolupráci s posluchači AMU k natočení instrukčního filmu, který ukazuje, jak správně postupovat před vyjížďkou automobilem i při ní. Nejde zde jen o ovládání bezpečnostních předpisů a značek, ale především splnění všech náležitostí, které zaručují rychlou a spolehlivou jízdu. — Film, natočený posluchači filmové fakulty AMU, je dalším důkazem, že naši kinematografii vyrůstají i v oboru instrukčního filmu mladí a schopní pracovníci. Filmový přehled 1/1954 ()