Signály na řece

všechny plakáty

Sovětský barevný film nás svým zajímavým dějem zavádí na venkov, na břeh širokého Dněpru, mezi děti, kam přijel kyjevský školák Kosťa na prázdniny ke svému strýci Jefimovi, hlídači pobřežní boje. Nejdříve vzbuzuje respekt nejen u své malé sestřenice, ale také u ostatních venkovských dětí. Brzy však poznává, že v mnoha věcech, jako jsou různé pracovní záliby, je za ostatními venkovskými dětmi. Zapojuje se však do jejich kolektivu a dokonce se jednoho dne i vyznamená svou statečností při upevňování světelného signálu pro plující lodi. Když pak přichází konec prázdnin, odjíždí městský chlapec domů zcela vyměněn, s novými představami o životě, práci a hrdinství. (Filmový přehled)

ripo

Novým sovětským filmem „Signály na řece" k nám přichází zajímavý snímek, který je dalším neskresleným obrazem života sovětských dětí. Poměr sovětských dětí k životu, k práci a vůbec k povinnostem, je jiný než zatím u nás. Je jaksi samozřejmý, nenucený a proto tím obdivuhodnější. Stejně jako u nás, tak i v Sovětském svazu jsou určité rozdíly mezi dětmi, které rostou ve městě, a mezi dětmi, které vyrůstají na venkově. Právě tohoto rozdílu se dotýká film ve svém vyprávění a snaží se srozumitelnou řečí vyjádřit vzájemné doplňování a vyrovnávání vlastností a zájmů dětí venkova a města. Kyjevský chlapec Kosťa a jeho sestřenice Ňura se svými přáteli jsou toho nejpřesvědčivějším příkladem. Zatím co jeden přináší poznatky z města, druzí mu umožňují ve své dětské samozřejmosti poznávat zvláštnosti venkova. — Film s hřejivou láskou vypráví o životě sovětských dětí a jeho výchovná myšlenka je dobrým darem také pro naše děti a i pro jejich rodiče. Filmový přehled 38/1954 ()