Reklama

Reklama

Enemy Image

všechny plakáty
Francie, 2005, 92 min

Režie:

Mark Daniels

Scénář:

Mark Daniels

Obsahy(1)

Režisér Mark Daniels natočil ve francouzské produkci dokument mapující mediální strategie zobrazování války v amerických televizích. První reportážní fotografie z bojiště je datována už občanskou válkou – tehdy způsobila otřes stejně jako o něco později první poprava vietnamského vězně, kterou američtí diváci viděli na televizních obrazovkách přímo ve svých obývacích pokojích. Taková otevřenost ale pro americké válečné zpravodajství není vůbec typická. Největší rozmach televize a válka ve Vietnamu se odehrávaly ve stejnou dobu. Záběry z války zvyšovaly sledovanost a na jejich základě pak lidé demonstrovali proti nesmyslnosti obětování amerických vojáků pro jinou zemi. Z ukázek tehdejšího vysílání a z poznání, jak se lišilo v amerických a evropských televizích, jasně vyplývá snaha amerického zpravodajství ukonejšit obyvatele USA tím, že je přesvědčí o neporazitelnosti armády a o hrdinském charakteru vojáků bojujících s nepřítelem bez tváře, s kterým se potom nemůže nikdo ztotožnit. Aby předešel prosakování nežádoucích obrazů války, kontroluje od té doby Pentagon pod záminkou bezpečnosti pohyb novinářů. Americké úřady se z této války poučily: médiím začaly vstup do válečných oblastí co nejvíce komplikovat a mediální výstupy se snaží kontrolovat. Do zpravodajství pronikají hollywoodské stereotypy, jaké vidíme v akčních filmech, které dobře slouží k mytizaci armády jako koncentrace americké síly. Pohled, jakým vidí válku Američan, se podobá zážitku diváka epického válečného filmu. Obraz nepřítele však nevypovídá pouze o Americe – má nadčasovou a nadnárodní platnost, dotýká se všech možných konfliktů druhé poloviny 20. století. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (4)

Teabag 

všechny recenze uživatele

V době vietnamské války prodělalo válečné zpravodajství revoluci. Pomocí kamer mohli reportéři přinášet zprávy přímo z míst bojů a ukázat tak válku v její celé "kráse". Ale co to přineslo? Lidé najednou přestali mít válku rádi. A to přeci není žádoucí, ne? Proto nám dnes média přinášejí pouze sterilní záběry projíždějících obrněných vozů, střílení z děl či kulometů na (pro diváka abstraktní) cíle kdesi v dálce, bombardování měst, která v televizi připomínají spíš nepodařený ohňostroj než akci, při které umírají lidé... A tohle výjimečně dobře popisuje právě film Enemy Image! ()

dickadonna 

všechny recenze uživatele

zajímavý dokument o mediálních strategiích v průběhu válek a následném manipulování převážně americkou vládou, který je zajímavě natočený, ale ve faktech nepřináší moc nového. ()

robfi 

všechny recenze uživatele

Povinna filmova cetba pro humanitarni bombometciky, fanaticke Havlisty, vyvozce demokracie bombami, raketami, drony a bitevnimi vrtulniky. Za valecne zlociny USA tvrde zaplati nejen samotne USA, ale my vsichni, cela zapadni civilizace. Kvuli ambicim par debilu z Washingtonu a par kseftaru s ropou a zbranemi nas vsechny drive nebo pozdeji postihne spravedliva odplata. ()

PowPow 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý dokument o střetu mediální manipulace s válečnou žurnalistikou. Netýká se to zdaleka jen USA a nejde ani jen o druhou polovinu 20. století - něco podobného existoval už dříve, nicméně dokument se zaměřuje na televizi. Tvůrci zpovídají zasvěcené osobnosti, což prokládají mnoha zajímavostmi a dobovými materiály. ()

Reklama

Reklama