Betlemská kaple

všechny plakáty

Český středometrážní dokumentární film o obnově Betlémské kaple. Je v něm reportážně zachycen průběh rekonstrukčních prací, těžiště filmu však spočívá především v poutavém výkladu o vědeckých bádáních, která vedla průkopníky a iniciátory obnovy k objevení zbytku zdiva kaple až k vypracování projektu obnovy a jeho realisaci. (Filmový přehled)

ripo

Nikdy nebyla v naší zemi věnována taková péče památkám, jako právě v dnešní době. Obnova Betlemské kaple, památného místa působení Husova, ohniska české reformace, je toho dokladem nejvýmluvnějším. Obnova památníku, který napovrch navždy zmizel s očí lidí, se stala dílem doby a lidu, který je pravým dědicem revoluční tradice, v niž Betlemská kaple hrála nezapomenutelnou úlohu. Autoři filmu se rozhodli přenést těžiště filmu z rekonstrukčních stavitelských prací především na výklad a osvětlení objevů, které vedly vědce, architekty a umělce k dnešní podobě Betlema. Sledují obnovu památného kazatelského chrámu Husova nejen reportážně, t. j. podle postupu předběžných výzkumů a rekonstrukce, ale s důrazem na historické rysy doby, které postihují jemným archaismem obrazu, užitím staročeských textů v komentáři a původních husitských zpěvů v hudbě. Za úzké spolupráce filmařů a vědeckých pracovníků vzniklo dílo, které je důstojným obrazem slavné události vzkříšení Betlema. Filmový přehled 36/1955 ()