Moje dcera

• Sovětský svaz Moya doch (více)
všechny plakáty

Lidový soudce Kočan a jeho žena, lékařka Nataša, žijí se svou dcerou Světlanou a malým synkem v harmonickém souladu. Tento klid je narušen příchodem divadelního režiséra Mirského, který je skutečným otcem Světlany. Opustil svoji ženu Natašu a malou dcerku v době války. Nataša, která se pak znova provdala, protože se domnívala, že její bývalý muž padl, chtěla zahladit vzpomínky na své zklamání a tak se dívka nedozvěděla pravdu. Mirskij přijme místo uměleckého vedoucího baletní školy, kde je Světlana žačkou a získává si postupně dívku, která touží po umělecké dráze. Využívá k tomu i své posice a dosáhne pro Světlanu hlavní roli v přípravách na festivalové vystoupení. Když se Světlana dozví pravdu a celá záležitost se projednává před soudem, rozhodne se odejít k Mirskému. Po čase poznává, že její místo je u toho otce, který ji vychoval, a vrací se domů. (Filmový přehled)

ripo

Sovětský umělecký film režiséra Viktora Žilina řeší zajímavý psychologický problém, který je sice zvláštní, ale ne ojedinělý. Scénárista Nikolaj Taube se zde soustředil na základní problém otcovství dítěte. Je otcem člověk, který svou ženu a dceru opustil a vrací se po čtrnácti letech aby si činil na tuto mladou dívku nároky, nebo je jím muž, který po celá léta dívku vychovával a věnoval jí veškerou péči a lásku jako vlastnímu dítěti? Scénárista N. Taube pracoval již na několika filmových předlohách, které byly realisovány. Režisér Žilin začínal jakom asistent režie filmu "Čuk a Gek" a film "Moje dcera" je jeho první samostatnou režijní prací. Obtížné bylo vyhledat představitelku pro hlavní roli, která musela být jak herečkou, tak i dobrou baletkou. Režisér Žilin objevil V. Radunskou na představení "Labutího jezera", kde vystupovala po absolvování baletní školy. Filmový přehled 38/1957 ()