Wo Men

všechny plakáty
Švýcarsko / Čína, 2008, 102 min

Režie:

Wenhai Huang

Film mladého čínského režiséra sleduje muže různé generační zkušenosti, kteří jsou přesvědčeni o potřebě zásadní reformy politického systému v Číně. Vedle sebe se ocitají mladý blogger, který se posléze dává pokřtít a zapojí se do činnosti podzemní církve, stařičký Li Ruj, mnoho let vězněný bývalý osobní tajemník Mao Ce-tunga, a jeho blízcí, bývalí vysocí státní úředníci, kteří se vzepřeli korupci a usilují o spravedlnost. Hovoří s dalšími lidmi o politických poměrech v Číně, naslouchají jejich příběhům bezpráví a vysvětlují jim potřebu změny. Zároveň se snaží publikovat své kontroverzní názory na internetu a v samizdatu nebo píší dopisy nejvyšším státním představitelům. Do popředí se dostává debata o nutnosti oficiálně zaregistrovat opoziční organizaci. Je to politické gesto a jen první krok na cestě k reformám, ale vzhledem k očekávaným represím se jeho uskutečnění jeví jako nerealistické. Film nabízející ojediněle otevřený a věcný pohled na klíčový problém současné Číny neopomíjí ani otázku možností a mezí komunistické strany provést nezbytné reformy. [Jeden svět 2009] (oficiální text distributora)

lupus

Pokud se chcete při sledování tohoto dokumentu alespoň trochu bavit, tak se neobejdete bez hlubší znalosti moderních čínských politických poměrů. I tak ale půjde o těžko stravitelnou přehlídku postarších bývalých partajních funkcionářů neustále se zaklinajících formulemi o nutnosti reformovat stranu. Během více než dvou hodin jsem nepostřehl, zda jde o oslavný portrét současné čínské opozice, nebo o absurdní znázornění absence politických témat a osobností v současné Čině a celkové bezvýchodnosti. Pokud šlo o to první, tak nechápu selektivnost výběru protagonistů, kterým film dělá spíše antireklamu. Pokud o to druhé (což nepředpokládám), tak by si film zasloužil o jednu hvězdičku více - některé newspeakové fráze byly opravdu jak vystřižené z Orwella. Celkově tak na mě působil Wo Men režisérsky naprosto bezdradným dojmem. ()