Pizza Be'Auschwitz

všechny plakáty
Izrael, 2008, 65 min

Režie:

Moshe Zimerman

Dobrým rozmarem hýřící otec, jeho dvě přiotrávené dospělé děti a spousta cestovních kufrů - na první pohled může vše vypadat jako běžná letní dovolená. Až na cíl cesty, kterým jsou koncentrační a vyhlazovací tábory v Polsku a v Německu, kde chce čtyřiasedmdesátiletý Izraelec Danny Hanoch spolu s těmi, jež ho milují, vzpomínat na dny, které navždy poznamenaly jeho život. Týdenní výprava je nabitá emocemi, jež o sebe křešou na každém kroku. Poněkud tvrdohlavý otec se místo smutku nechává unášet hněvem či návaly radostného veselí. Syn a dcera těžko snášejí pobyt v místech nasáklých utrpením svých předků a nechápou otcovu potřebu trýznit se vzpomínkami. Výprava se tak proměňuje v mezigenerační dialog, při němž dochází na bilancování a revizi vztahů vrcholící nocí na dřevěných pryčnách v lágru Birkenau... Dokument režiséra Moshe Zimermana a jeho dvou studentů nabízí silné podobenství symbolických polarit: života a smrti, lásky a nenávisti, utrpení a osvobození. Nechává nás nahlédnout do duše člověka, jehož život navždy změnila druhá světová válka, a jeho potomků, jež v sobě nesou odkaz holocaustu. [Jeden svět 2009] (oficiální text distributora)