Guedo

všechny plakáty
Jižní Korea / Čína, 2007, 99 min

Režie:

Jin Guanghao

Snímek o vztahu bezrukého muže a hluchoněmé dívky, kteří spolu obývají odlehlý domek, je radikálně minimalistickým dílem. Fádní prostředí, téměř úplná absence dramatu, minimum dialogů a strohý styl poutá divákovu pozornost k elementům, které zbývají, tedy zejména k fyzickému pohybu postav. Extrémně vyhublá figura muže bez rukou fascinuje už svou fyziognomií, která je ve filmu rozehrána v záběrech, kdy hrdina pouze pomocí nohou hraje na kytaru, zatlouká hřebík nebo si zapaluje cigaretu. Vztah muže a dívky je ztvárněn především skrze vzájemné pohledy obou postav, které přecházejí od zaujatého zírání k cudnému klopení zraku. Snímek je natočen vesměs v dlouhých záběrech, z nichž značná část je ztotožněna s pohledy hrdinů. [FebioFest 2009] (oficiální text distributora)

frashmaker

Těžce nízkorozpočtový snímek primárně založený na dlouhých statických pohledech jedné osoby na druhou a druhé na první. Více hlavních postav zde rozhodně nenajdete. Film se téměř obejde bez dialogů. Tato skutečnost by asi spoustu lidí odradila, ale mně to naprosto vyhovovalo tím, že člověk měl spoustu času při každém záběru všechno důkladně prozkoumat a prohlédnout si. Rozhodně doporučuji hlavně těm, kterým třeba nevadili dlouhé prostoje ve 2001 nebo ve filmech od Kim Ki Duka. ()