Rokenrols Baltija

Igors Linga

Kamera:

Janis Eglitis

Aigars Grauba

Rock'n'roll v Pobaltí je série hudebních klipů z Litvy, Lotyšska a Estonska, ale rock'n'roll tu zastupuje jen lotyšský zpěvák Pīts Andersons. Ostatní je folkrock, rock či heavy metal. V Lotyšsku byl tento film velkou událostí. Pochopíte proč, když se podíváte na datum vzniku. Lotyši využívali toho, že konečně mohou natáčet, co chtějí, a zároveň chtěli Západu ukázat, že i v Pobaltí existuje dobrá rocková muzika. Tady je seznam umělců a jejich písní:

Tango (Olga Rajecka) - Entwine Hands (Lotyšsko)
Pete Anderson & The Archives - Jump, Jive an' Wail (Lotyšsko)
Rock Hotel - Lonesome Train (Estonsko)
Foje - Winter (Litva)
Just Knud Qvigstad - I'm Dancing Alone (Estonsko)
Bix - Between Europe & Hong Kong (Litva)
Röövel Ööbik - Outta myself (Estonsko)
Ultima Thule - Fly Myself Free (Estonsko)
New Moon - I'm Still Alive (Lotyšsko)
Linga - How Painful (Lotyšsko)
UTV - Cold of love (Litva) (Ezis)

Ezis

Takový zvláštní film. Je v něm opravdu hodně cítit tehdejší doba - zbytky revoluční nálady, euforie z nově nabyté svobody, touha vytvořit něco "západního", což se daří jen částečně, protože většina těch klipů dýchá úžasnou pobaltskou atmosférou. Hlavně píseň "I'm Still Alive" od skupiny New Moon (Jauns Mēness) http://www.youtube.com/watch?v=IGck8qjFcw4 kde je vidět Baltské moře. Pro mě je z dnešního pohledu škoda, že většina písní je v angličtině, protože ta do té pobaltské atmosféry moc nepasuje a navíc znám lotyšskou verzi zmíněné písně a vím, že je lepší. Mimochodem, uživatel damburs (Andris Damburs), který na YouTube nahrál výše zmíněnou píseň, byl kameramanem tohoto dokumentu a nahrál jej na YT celý. ()