Za devatero temnými horami

(festivalový název)
  • Izrael Me'ever Le'harei Hachoshech (více)
všechny plakáty
Izrael, 2004, 50 min

V roce 2000 se režisér Tszach Nissenboim vypravil za rodinou židovských osadníků, žijících již několik desítek let v osadě Ofra nedaleko Ramalláhu, a natočil zde velmi intimní pohled do jejich běžného života. Hned v úvodu nám ale sdělí, že o dva roky později bude v Jeruzalémě při sebevražedném bombovém útoku zabita babička Noa Azonová společně se svou pětiletou vnučkou Gal. Při útoku budou vážně zraněni také dcera Noy, Pnina Azonová, a její dvouletý syn. S mrazením v zádech sledujeme každodenní radosti i strasti rodiny, která o svém tragickém osudu na rozdíl od nás nemá ani potuchy. „Téměř každý třetí den přijde některý z židovských osadníků o život. Jak tady můžeme žít?" ptá se Noa a dává naplno průchod svým emocím poznamenaným nepřetržitou obavou o život svůj a členů rodiny. Zpráva o útoku na linkový autobus plný židovských cestujících jedoucích z Ofry její slova jen potvrzuje. O to více nadějí všichni vkládají do výsledků izraelských voleb v únoru 2001 a doufají, že se jejich vítězi podaří zajistit kýžený mír. Osudový 19. červen 2002 se ale neúprosně blíží... [Jeden svět 2005] (oficiální text distributora)