Planeta svátků

Velká Británie, 2008, 3x52 min

Jednotlivé časti: 1.-India je domovom jedných z najveľkolepejších sviatkov a slávností na Zemi. No pod povrchom tejto rozľahlej a zložitej krajiny sú ukryté hlboké konflikty, ktoré majú korene v bohatstve, náboženstve a kastovníctve. V Indii žije niekoľko najbohatších ľudí na Zemi. No zároveň je aj domovom tretiny najchudobnejších ľudí sveta. Sprievodca programom, Stephen Gates, nás najprv zavedie na bezostyšne elitársku slávnosť, ktorá je jednoznačným dôkazom triednych a majetkových rozdielov. Na hostine, ktorá je zároveň hinduistickou slávnosťou sa zúčastní viac než tisíc hostí. Členovia rodín, ktoré sa vďaka svadbe spoja, patria k modernej indickej elite. Následne navštívime miesto, kde tieto spoločenské rozdiely pomaly miznú. zavedie nás na slávnosť Onam, kde sa počas desiatich dní stretávajú milióny ľudí na oslavách po celom štáte Kerala. Počas slávnosti Onam otvára väčšina hinduistických chrámov brány pre všetkých. Jedným z vrcholov osláv je Púlikali, ktorej súčasťou je rituálny tanec mužov, prezlečených za tigre. A Gates bude prvým cudzincom, ktorý sa do nej zapojí.

2.-Japonsko je mätúce miesto. Na povrchu je ultramoderné a konformné. No pod povrchom objavíte územie starobylých rituálov a utkvelých povier. Z tohto dôvodu je Japonsko považované za ťažko pochopiteľnú krajinu. Japonci odpracujú najviac hodín a majú najkratšiu dovolenku zo všetkých priemyselných krajín. Závažným problémom je smrť z prepracovania. V dôsledku tejto pracovnej morálky sú sviatky a slávnosti jedinými obdobiami roka, keď si ľudia berú dovolenku. Možno preto sú pre nich také dôležité. Stephen Gates sa preto rozhodol pripojiť k Slávnosti nahého muža, pri ktorej sa 10 tisíc inak úctyhodných mužov rozbesní v zúfalej snahe vypudiť nešťastie. Dúfa, že sa mu tak podarí dostať za fasádu solídnosti a zistiť, čo Japonci v skutočnosti cítia.

3.-Mexiko Mexico City, domov osemnástich miliónov ľudí. Tou najpozoruhodnejšou vecou na tomto mieste však nie je jeho veľkosť. Vybudovali ho na rozvalinách starobylého aztéckeho mesta. Dnešná mexická krv je zmesou starého a nového sveta. Aztékov a španielskych dobyvateľov.No raz za rok sa tieto značne odlišné kultúry spoja do jednej veľkolepej slávnosti - Dia de los Muertos, mexického Deň zosnulých. Smrť je v Mexiku všadeprítomná. Aztékovia si mysleli, že smrť je skutočný stav bytia. Dnes Mexičania veria, že ich na tri dni navštevujú duše predkov. Deň zosnulých je v súčasnosti jednou z najväčších slávností roka. (oficiální text distributora)

klúčik

Prvý diel INDIA bol pekný. Nikdy som netušil, že v Indii je sviatok kde tancujú namaľovaní chlapi ako tigre. Hodnotím 80%. ()