Boj se sraženinami

(TV film)
  • Velká Británie Nature of Things: Clot Busters, The
Velká Británie, 2004, 52 min

Mozková mrtvice je i dnes, v dobách nezastavitelného pokroku na poli lékařství a farmacie, stále synonymem vážných zdravotních problémů a mnohdy i smrti. Vždyť jenom v Severní Americe si tato metla lidstva ročně vybere na 4,7 milionu lidských životů, což je dvojnásobně vyšší číslo než v případě rakoviny. Navíc každých deset roků po dožití 55 let se riziko postižení mozkovou příhodou dvojnásobí, což platí pro obě pohlaví, ačkoliv téměř třicet procent ženských pacientek je mladších pětašedesáti let. Pětatřicetiletá matka zkolabovala po celonočním večírku, kde požila kokain. Jiná mladá žena, sotva osmadvacetiletá, byla mrtvicí zasažena ve chvíli, kdy se vracela od chiropraktika. Když ji na předměstí našel její manžel, byla zmatená, dezorientovaná a oslepla na jedno oko. Ten samý den postihla mozková příhoda pětačtyřicetiletého muže, silného kuřáka se sklony k pití, přímo v jeho vlastním bytě. Tyto lidi jinak nic nepojí. Pouze to, že při boji o záchranu jejich života jde o každou minutu… (oficiální text distributora)